Ładowanie
Wszelkiego rodzaju oferty można pisać na różne sposoby. Można pisać bajki, można pisać rzeczowo, można jednak pisać tak jak my! Zawsze na temat!
Otóż nasza oferta jako budowa strony internetowej, kierowana jest nie tylko do dużych firm, które potrzebują przebudowy swojego wizerunku w sieci. Budujemy od podstaw wszystkie moduły, co daje gwarancję przemyślanego kodu (z którego składa się strona), a nie wrzucania zbędnych funkcji, które generują dodatkowe obciążenia. Już na początku współpracy, podejmujemy z klientem decyzje dotyczące tego, jakie elementy powinny znaleźć się na stronie.
Równie sklepy www co zwykłe strony internetowe, zawierają pewne elementy powielane z projektu na projekt. Pytanie, czy powielenie modułu aktualności, w przypadku bloga z wydarzeniami, będzie przydatny na stronie typu wizytówka? Budowa strony to nie tylko bezmyślne wklepywanie darmowych czy nawet płatnych wtyczek! To nie tylko wrzucenie gotowego motywu do popularnych systemów CMS, czy wciśnięcie klientowi rozwiązania, które pasuje do każdego biznesu!
Oczywiście można inwestować w przypadku dużych („ciężkich”) stron, np. w reklamy Google Ads lub inne kanały marketingowe. Czy jednak tania strona da się dobrze wypromować? Wszystkie narzędzia tego typu są odpowiednie do czasu, do kiedy za nie opłacamy abonament czy wpłacamy gotówkę na konta prepaid. Gdy jednak przestajemy, internet i wyszukiwarki stają się po prostu bezlitosne! W tym momencie weryfikujemy czy nasza strona jest zbudowana dobrze. Nie sztuką jest zbudować byle co i przeznaczyć tysiące na reklamy, z których efekt zniknie po upływie kilku miesięcy. Oczywiście! Nic nie trwa wiecznie i strona raz wypozycjonowana, nie będzie ciągle w tym samym miejscu. Jednak efekt tego procesu, da się przyspieszyć już dzięki odpowiedniemu planowaniu budowy strony.
Kilka dni temu, na pewnym (chyba najpopularniejszym) serwisie społecznościowym, ktoś zapytał jak znaleźć tego właściwego wykonawcę. Przecież nie każdy jest w stanie zweryfikować tego, czy wykonawca strony internetowej ma wystarczającą wiedzę i robi wszystko dobrze! Niestety, w większości przypadków, aby móc zweryfikować to na początku, trzeba mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o, tym co proponuje nam wykonawca. Znając podstawy, można przecież we własnym zakresie wykonać sobie projekt, choćby przy pomocy poradników typu „tworzenie stron internetowych krok po kroku”.
Na początek, jak już zauważyliśmy, warto skupić się na wyborze swojego wykonawcy. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bez znaczenia czy zwracamy uwagę na agencje, kogoś dorabiającego oferującego "tanie strony internetowe" czy inną opcję. Za każdym razem, warto wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy naszego potencjalnego wyboru, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Cokolwiek byśmy jednak nie wybrali, warto na początku zweryfikować opinie naszego wykonawcy lub kanału, którym chcemy się posłużyć.
Czy kreator stron internetowych to dobre rozwiązanie? Wiele osób zadaje to pytanie podczas szukania rozwiązania dla swojego projektu. Warto zacząć przede wszystkim od postawienia sobie pytania, czym jest tak naprawdę kreator stron internetowych. Bardzo krótko na ten temat (nie bez powodu) można napisać, iż jest to nic innego jak program, tworzący program. Nasza strona internetowa to nic innego jak pewnego rodzaju program, który ma być interpretowany przez serwer (także nie wdając się w szczegóły) w sposób przez nas zaprogramowany. Wydaje się to przysłowiowym masłem maślanym, jednak to tak jakby:
Czy ma to sens? Jest to jakieś rozwiązanie, jednak podobnie jak w wymienionych przykładach, tak stosowanie generatorów nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Powodów jest mnóstwo, jednak to nie wpis o tym kiedy warto, a kiedy nie warto stosować generatorów stron. Bardzo ogólnikowo można jedynie stwierdzić, że ilość kodu wygenerowanego przez taki pośredni program jest znacznie większa niż ta który byłaby wystarczająca. Końcowy efekt tego będzie taki, że w tej samej konfiguracji, napisanie kodu przez doświadczonego programistę spowoduje znaczne przyspieszenie strony internetowej podczas jej ładowania. Wiele firm świadczących usługi, jaką jest pozycjonowanie stron internetowych, potwierdzi, że jest to jeden z pierwszorzędnych czynników, jakie mają wpływ na efekt ich prac.
Skoro kreatory stron są takie złe, dlaczego nadal istnieją i wciąż ludzie ich używają? Jest wiele powodów do tego, aby użyć kreatora. Bywają sytuacje, w których dosłownie na kolanie, musimy przygotować sobie „jakąkolwiek” stronę internetową. Choćby do rozliczeń różnego rodzaju projektów. Czasami warunkiem pewnych dotacji, staje się posiadanie strony internetowej, na której poinformujemy o tym, skąd pochodzi wspomniane wsparcie dla przedsiębiorstwa. Czy w takiej sytuacji warto poświęcić kilkaset do nawet kilku tysięcy PLN, aby stać się posiadaczem takiego tworu?
Oczywiście możliwość wykonania stron internetowych we własnym zakresie daje nam możliwość nie tylko kreator stron www. Istnieje na rynku ogrom darmowych systemów CMS, które tworzone są poprzez fascynatów programowana. Są to tzw. silniki, które obsługują naszą stronę w zakresie znacznie bardziej rozbudowanym niż wspomniane kreatory stron www. W tym przypadku możliwości faktycznie stają się znacznie większe. Niestety większa także musi być wiedza w zakresie użytkowania, instalacji dodatkowych wtyczek oraz komponowania pełnego projektu. Istnieje w multum instrukcji, które pokazują krok po kroku, jak stworzyć własną stronę www na WordPress (lub innych silnikach). Pytanie tylko, czy wystarczy nam cierpliwości i samozaparcia, aby mieć możliwość wykonać swoją własną stronę na takich darmowych CMS-ach. Wbrew pozorom, o ile stworzenie podstawowej wersji strony będzie w miarę łatwe, o tyle WordPress i sklepy internetowe, mogą stać się projektem bardzo problematycznym dla osób niedoświadczonych. Wprawiony programista z tym narzędziem stworzy cuda, jednak nawet dla niego będzie miał on pewne ograniczenia technologiczne.
Co zatem choćby z systemem WordPress i sklepami internetowymi? O ile pierwsza forma tego systemu CMS, wydana w roku 2003 obejmowała możliwość prowadzenia niewielkich blogów, o tyle aktualnie ten system CMS wygląda zupełnie inaczej. Na chwilę obecną większość zapotrzebowania rynkowego można zrealizować właśnie na tym silniku, implementując jedyni dodatkowe wtyczki, które pozwolą poszerzyć jego możliwości.
Jest jednak kilka minusów, o których mowa w innym naszym wpisie (warto poszukać!) które przemawiają jednk za wyborem przynajmniej wersji autorskiego systemu CMS. To jednak kwestia indywidualnego i świadomego wyboru.
Reasumując! Jeśli nasze potrzeby to po prostu ładnie wyglądająca, prosta i tania strona, bez większych wymogów, to ogólnodostępny system CMS WordPress lub innego rodzaju oprogramowanie, będzie dobrym wyborem. Należy jednak pamiętać, że kreator stron www to nie to samo co WordPress, Joomla czy jakikolwiek inny system CMS.
Wiele osób (nawet firm) nieumyślnie lub celowo wprowadza w błąd, klasyfikując naprzemiennie te dwa rodzaje systemów CMS jako jeden i ten sam typ. Nic bardziej mylnego! Podobnie jak w innych przypadkach, tak samo tutaj moglibyśmy rozpisywać się, tworząc niemal opowieść o tym, jak powstają, czym się różnią czy dlaczego jeden od drugiego jest lepszy. Otóż różnice pomiędzy autorskim systemem CMS a dedykowanym systemem CMS są bardzo proste do wyjaśnienia. Różnie pomiędzy nimi to głównie powielanie kodu! Fragmentów oprogramowania, które w przypadku autorskiego systemu CMS niejednokrotnie powielane jest między klientami nawet w ponad 90-ciu procentach. Jednak co za tym idzie, znacznie tańszy bywa autorski system CMS, jednak opinie internetowe wspominają o jednej bardzo ważnej rzeczy... Bardzo często do autorskich systemów CMS nie otrzymujemy dokumentacji. Oczywiście to nie powód, aby decydować pomiędzy tym, czy wolimy autorski, czy pisany pod zamówienie, jednak w przypadku drugiego, mamy prawo do tego, aby wykonawca przekazał nam dokumentację w związku z jego zakupem. Teoretycznie, wykonawca systemu CMS nie użyje tego samego kodu drugi raz, jednak warto zabezpieczyć się przed tym dodatkowymi zapisami w umowie. Jednak z drugiej strony, warto też pamiętać, że przy zmianie osoby czy też firmy jako obsługi IT, niestety Ci nowi zawsze muszą najpierw zaznajomić się z dokumentacją, co generuje dodatkowe koszta.
Co jednak wybrać? W wielu przypadkach, uda się dopasować autorski system CMS, pod nasze wymogi! Dzięki temu mamy możliwość zaoszczędzenia znacznej sumy pieniędzy, choćby z racji tego, że programista, zamiast pracować nad jednym modułem kilkanaście godzin, spędzi ich o kilka mniej.
Oczywiste jest to, że za wiedzę w większości przypadków się płaci. Czy jednak przepłaca? Niekoniecznie! Wracając do wspomnianego pytania o to, jak znaleźć właściwego wykonawcę, warto zwrócić uwagę właśnie na wiedzę! Jest to efekt zdobytego doświadczenia oraz ciągłego poszerzania swojego zasobu możliwości technologicznych. Niestety, wiele osób świadczące usługi tworzenia stron internetowych, zatrzymało się w miejscu. Nie biorą udziału żadnych szkoleniach, nie poszerzają tym samym swojej wiedzy, a co za tym idzie, bardzo często powodują, że z tego powodu ich projekty są słabej jakości.
Niestety podobnie jak osoby świadczące usługi pozycjonowania powinni poszerzać swoje informacje z podstaw programowania, tak programiści powinni znać podstawy pozycjonowania. Pozwala to unikać sytuacji, w których podczas przejęcia projektu do pozycjonowania, okazuje się, że połowa projektu jest do przebudowania, z racji tego, że można było:
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli, dlaczego warto zlecić właśnie nam zbudowanie strony internetowej czy też sklepu www. Otóż bardzo krótko i zwięźle, chcielibyśmy zauważyć kilka podstawowych elementów, które powinny zaważyć na wyborze:
O tym ile kosztuje strona, ciężko rozmawiać bez przykładu strony internetowej. Nie jest możliwe wycenienie projektu tego typu, bez dokładniejszego ustalenia pewnych elementów składowych. O tym, czy strona ma zawierać konkretne moduły takie jak aktualności, formularze kontaktowe czy te do wyceny usług firm, dla których projekt miałby być wykonany. Bardzo ważne jest także to czy strona ma mieć możliwości zakupowe jak w typowym sklepie www, czy raczej nie.
W zasadzie jedyna słuszna odpowiedź na tego typu pytanie, to po prostu „to zależy”.
Jeśli jednak mimo wszystko, istnieją jakiekolwiek pytania... Zachęcam do skontaktowania się i złożenia zapytania poprzez formularz kontaktowy pod adresem:
Mateusz Ratajczak