Czcionki i pędzle w gimp

Tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie

Czcionki i pędzle w gimp

Czcionki i pędzle w gimp

Tworzenie stron internetowych – Nowe czcionki i pędzle w GIMP
Wiele osób używających tego programu boryka się notorycznie z problemem przygotowania np. unikalnego tła na którym umieści treść swojej grafiki. Podobnie bywa z dopasowaniem czcionki, program ten po instalacji nie daje nam więcej możliwości w tej kwestii niż te jakie otrzymujemy od systemu na jakim pracujemy. Jak w prosty sposób dodać czcionki oraz pędzle których będziemy mogli używać do tworzenia swoich grafik przedstawiam poniżej:

Nowe czcionki w GIMP, Jak dodać czcionki:

 1. Pierwszą sprawą jest pobranie takowej czcionki z sieci. Czcionek jest tak wiele że wystarczy wpisać np. w google.pl zwrot: „Polskie Czcionki” dzięki czemu wyświetlą się nam wyniki z których znajdziemy na pewno te które nas satysfakcjonują.
 2. W momencie gdy daną czcionkę posiadamy już u siebie na komputerze, należy wrzucić taką czcionkę do naszego programu w dwojaki sposób. Otóż musimy „powiedzieć GIMPowi” skąd te czcionki ma sobie pobrać. Najprostszą opcją jest po prostu wrzucić pobraną czcionkę do systemowego katalogu z czcionkami, wyłączenie oraz ponowne włączenie programu GIMP i po wszystkim. Jest jednak pewien minus tej operacji, w czcionkach będziemy widzieć wszystkie które są na komputerze, zarówno te bez „ogonków” jak i z nimi 
  Drugi sposób to utworzenie na komputerze folderu do którego wrzucimy wszystkie interesujące nas czcionki oraz wymuszenie na programie aby pobierał je tylko z niego. Jak to zrobić?
  – Otwieramy GIMP
  – W oknie „Edytor obrazów GIMP” wybieramy kolejno: Edycja -> Preferencje
 3. W otwartym oknie wybierając Katalogi -> Czcionki
  W otwartym oknie pojawią się nasze katalogi z których pobierane są aktualnie czcionki. Wg własnego uznania możemy usunąć te standardowe, po czym wybierzemy ten gdzie będziemy wrzucali tylko te polskojęzyczne.
 4. Kliknięcie białej kartki to dodanie nowego folderu, możemy wpisać adres ręcznie w okienku z migającym kursorem lub klikając po prawej stronie przycisk folderu i wybierając go ręcznie z listy dostępnych. Aby usunąć stare wystarczy zaznaczyć na liście te które tam mamy a następnie kliknąć w czerwoną kulkę.
 5. Po modyfikacji naszej listy katalogów, należy wyłączyć całkowicie program GIMP oraz ponownie go uruchomić w celu wczytania zmian. Po ponownym uruchomieniu nasze czcionki są dostępne i możemy już z nimi pracować.

Nowe pędzle w GIMP, jak dodać nowe pędzle do programu GIMP:

Postępując analogicznie do powyższej instrukcji dodawania nowych czcionek, w oknie preferencji zaznaczając zamiast czcionki, pędzle.

Oczywiście podobnie jak przy czcionkach należy uruchomić ponownie program w celu zastosowania zmian.