Ładowanie
API w jakimkolwiek języku to w skrócie pośrednicząca część oprogramowania. Oprogramowanie to ma na celu umożliwić porozumiewanie się różnych środowisk pomiędzy sobą w taki sposób, aby oba mogły funkcjonować jako jeden element, ale będąc dwoma osobnymi elementami. Obrazując to, można porównać proces współpracy naszego projektu z API, do silnika samochodowego i paliwa. Silnik, który jest w stanie wprawić w ruch koła pojazdu, jednak bez paliwa tego nie zrobi. Paliwo jest swego rodzaju API dla wspomnianego silnika, aby mógł pracować. Podobnie jest w przypadku API OLX, które w tym przypadku pozwala na dodawanie ogłoszeń w serwisie, bez ingerencji dodatkowej. Nie jest potrzebne ręczne tworzenie ogłoszenia, tak jak w przypadku samochodu, nie jest potrzebne przepychanie go, aby mógł się poruszać.
Oczywiście tak jak w przypadku różnych rodzai paliw, tak w przypadku API mamy różne ich typy. Na rynku IT i oferowanych rozwiązaniach przez usługodawców, możemy spotkać m.in.:
Są to rozwiązania, na które najczęściej można natrafić w serwisach ogłoszeniowych, różnego rodzaju katalogach, hurtowniach itd. Dzięki tego typu rozwiązaniom istnieje możliwość automatyzacji pewnych procesów. W tym przypadku automatyzacja generowania ogłoszeń na portalu OLX wprost z naszej aplikacji webowej wykonanej dla fundacji. Niestety jak łatwo się domyślić, implementacja tego typu rozwiązań wymaga pewnej wiedzy z zakresu programowania, przez co niezbędny będzie nam programista. Sama implementacja API może odbywać się w różnych językach programowania, jednak w większości przypadków będzie potrzebny programista PHP. Zakres obowiązków programisty, który podpina REST API systemu, w takim przypadku polega na umożliwieniu:
Przede wszystkim jednak polega na autoryzacji naszej aplikacji, aby ta mogła odwoływać się i (potocznie nazywając) wydawać polecenia wspomnianemu API od OLX. Dzięki tej autoryzacji aplikacja ułatwia nam zarządzanie kontem w OLX.
Jak wygląda proces tworzenia ogłoszenia z poziomu panelu administracyjnego naszej aplikacji?
W projekcie realizowanym na potrzeby fundacji Cane Corso Rescue Poland użyto także API od Open Street Map. Pozwoliło to na wygodny wybór miejscowości, dla których generować ma się ogłoszenie. Zamiast szukać na liście, wystarczy kliknąć mapę. Dzięki temu API poda nam dane konkretnej miejscowości, natomiast z API OLX pobrana zostanie ID tej miejscowości, które z kolei użyte będzie w procesie generowania ogłoszenia. Docelowo, aplikacja wskazuje użytkownikowi ilość psów, które nie posiadają ogłoszeń przypisanych w serwisie OLX.PL, co ułatwia zarządzanie ogłoszeniami psiaków w fundacji. System jest w stanie także przypomnieć o tym, które ogłoszenia wygasły, dzięki czemu poprzez dwa kliknięcia, możemy odnowić ogłoszenie.
Połączenie obu wspomnianych powyżej API umożliwia zaoszczędzenie ogromu czasu dla wolontariuszy odpowiedzialnych za promowanie psów szukających domu. Dzięki tej konfiguracji generowanie ogłoszenia w serwisie OLX może zakończyć się w czasie 30 sekund. Dzięki temu wolontariusz jest w stanie zaoszczędzić nawet kilka minut na jednym ogłoszeniu. Dodatkowo wstrzyknięto kod w proces tworzenia ogłoszenia w aplikacji, dzięki czemu ogłoszenie generuje się już na etapie dodawania tego na stronie WWW. W zasadzie, w przypadku ogłoszeń, nie ma potrzeby żadnej ingerencji bezpośrednio w serwisie OLX, poza dokonaniem autoryzacji.
Jeśli zatem masz ochotę, aby wpisy z Twojego bloga stawały się ofertą w serwisie OLX, produkty z Twojego sklepu internetowego lądowały automatycznie w serwisie OLX czy tak jak w tym przypadku, ogłoszenia w Twoim serwisie stawały się automatycznie ogłoszeniami w serwisie OLX, zapraszamy do nas. Możemy przejąć zakres obowiązków nie tylko programisty PHP, ale całego zespołu odpowiedzialnego za Twój projekt. Pomożemy w realizacji Twoich celów i nawet jeśli nie wiemy jak coś zrobić, to się dowiemy!
Mateusz Ratajczak