Ładowanie
W dzisiejszych czasach, przy tak rozwiniętych możliwościach programistycznych, tworzenie aplikacji mobilnych staje się coraz łatwiejsze. Przede wszystkim jest ono coraz popularniejsze wśród nie tylko ogromnych firm ale także tych małych. Podczas budowy tego typu oprogramowania, warto wziąć pod uwagę wybór języka w jakim będziemy pracować. Drugorzędna choć równie ważna bywa sprawa frameworka. Kilka lat temu, sam byłem upierdliwym przeciwnikiem używania tego typu rozwiązań. Z czasem, poznając możliwości czy ilość czasu jaki może być zaoszczędzony przy wdrożeniu tego typu rozwiązań.
Nie zapomnijmy także o tym że możemy zostać zmuszeni do posiadania własnego serwera który pozwoli na zaprogramowanie pewnych procesów. Bo w jaki sposób umożliwić klientowi sklepu internetowego złożenie zamówienia jeśli sama aplikacja będzie współdziałać z np. popularnym rozwiązaniem FireBase. Oczywiście istnieją możliwości rozwiązania tego typu problemu, gdzie sama aplikacja opierać się będzie o niego, sklep internetowy w formie webowej o własny serwer a mimo to wszelkie dane będą ze sobą współgrać. Jednak pozostaje jedno, bardzo ważne pytanie... Po co robić coś na okrętkę, utrudniając sobie przysłowiowe życie już na samym starcie?
Istnieją oczywiście przeróżne platformy które wspierają budowę aplikacji mobilnych, gdzie wybór języka chociażby nie ma wielkiego znaczenia. Tak na prawdę to są programu które generują nasz program. Jak finalnie to wychodzi? Przy drobnych rzeczach jakoś będzie to działać, jednak przy większych, zaawansowanych rozwiązaniach - niekoniecznie. Warto też pamiętać że z woli klienta, możemy mieć związane ręce w kwestii wyboru. Może się okazać że klient zwyczajnie narzuci nam pewne elementy. Jednak to raczej kwestia nie na ten wpis.
Budowa aplikacji działającej na jakąkolwiek platformę mobilną, zwyczajnie może wymagać także przygotowania wersji webowej. Przede wszystkim kod aplikacji mobilnej, wielokrotnie odwołuje się do kodu aplikacji webowej a raczej jego części odpowiedzialnej za funkcję aplikacji mobilnych. Tak, tak... Pomimo iż zlecamy budowę systemu dla aplikacji mobilnych na system android czy iOS, musimy wziąć pod uwagę potrzeby budowy tzw. "endpoint-ów" które pełnią rolę pośredników pomiędzy naszą budowaną aplikacją a bazą danych w której przetrzymujemy dane.
Podczas wyboru firmy która ma zająć się budową naszej aplikacji mobilnej na Android czy iOS, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Poniżej wspomnimy i wyjaśnimy powody, kilku z nich:
W zasadzie dzisiaj nie ma znaczenia to z jakich urządzeń będzie korzystać nasz klient. Liczy się jedynie to na jakim systemie pracuje urządzenie naszego czy jego klienta, czyli czy jest to wspomniany Android czy np. iOS. Projekt czy to mobilny czy webowy, zbudowany za pomocą jednego czy drugiego języka, użyte narzędzia do budowy stron czy wspomnianych aplikacji mobilnych nie ma większego znaczenia.
Zarówno budowa aplikacji webowych jak i aplikacji mobilnych, choćby dla systemu Android, nie różnią się w gruncie rzeczy jakoś znacząco. Podczas budowy naszych aplikacji mobilnych, używamy framework o nazwie React Native. Jest on przede wszystkim, tak jak wspominaliśmy, jednym z najpopularniejszych rozwiązań do budowy aplikacji na systemy Android oraz iOS.
Przede wszystkim, daje on bardzo duże możliwości z uwagi na społeczeństwo internetowe które rozwija pod wpływem czasu, różne biblioteki które z kolei można zaimplementować do naszej aplikacji. Choć znajdą się przypadki tego typu bibliotek, które będą przeznaczone dla systemu Android a nie na iOS, zawsze możemy znaleźć alternatywne rozwiązanie. Właśnie przez to że wspomniana społeczność jest ogromna. To właśnie to rozwiązanie (choć nie jedyne) pozwala na budowę aplikacji na różne platformy, urządzenia czy systemy o które docelowe narzędzia się opierają.
Sam proces tworzenia nie jest jakiś zawiły i skomplikowany. Samo przygotowanie aplikacji zamyka się w kilku krokach:
Podczas rozpoczynania współpracy z wykonawcą, warto już na początku ustalić wszystko co związane z aktualizacjami i ewentualnymi poprawkami. Z doświadczenia naszego i zaprzyjaźnionych firm programistycznych wiemy, że uwagi przekazywane przez użytkowników, pojawiają się zawsze. Czasami udaje się je wdrożyć poprzez małe korekty, nie wymagające ingerencji w samą strukturę kodu aplikacji. Zdarza się jednak, że aby wdrożyć pewne elementy, musimy aktualizować samą aplikację. Warto także ustalić kwestię czasów reakcji na naprawy błędów krytycznych a błędów nie mających większego wpływu na funkcjonowanie aplikacji.
Jeśli zatem szukasz firmy która buduje tego typu projekty i chcesz zlecić budowę aplikacji mobilnej... Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie jej budowy, doboru oprogramowania lub innych rozwiązań... Zapraszamy do kontaktu:
Mateusz Ratajczak