Tworzenie stron internetowych

Autorskie systemy CMS, Rozwiązania dla firm CRM i nie tylko.

Tworzenie stron internetowych - Jak usunąć wirusa z fb (facebook.com)

Jak usunąć wirusa z fb (facebook.com)

Jak usunąć wirusa z fb.

Na początek:

Czym jest wirus fb?

Mówiąc ogólnym skrótem, jest to zwyczajna aplikacja której wbrew pozorom dobrowolnie nadaliśmy uprawnienia do korzystania z naszych kont. Są to aplikacje mniej lub bardziej inwazyjne, które to potrafią udostępnić w naszym imieniu „dziwne” treści na naszej tablicy lub co gorsze zarządzać całym naszym kontem.

Skąd bierze się taka aplikacja?

Wiele sposobów jest na to, aby zainfekować nasze konto wirusową aplikacją. Jak to wygląda w praktyce? Wchodząc na jakąkolwiek stronę, która wymaga od nas logowania przez portal facebook.com, należy dokładnie prześledzić uprawnienia jakie wymaga od nas aplikacja służąca jako „pośrednik” pomiędzy portalem facebook.com a tym na którym się logujemy. Podstawowa wersja tego typu aplikacji (zupełnie nie grożąca nam konsekwencjami) wymaga jedynie danych publicznych jakimi są :

  • Zdjęcie profilowe
  • Dane: Imie oraz Nazwisko
  • Adres e-mail

wszelkie dodatkowe dane, są danymi zupełnie zbędnymi aby takie logowanie mogło funkcjonować. Przykładem takiej aplikacji jest stworzona przeze mnie na potrzeby logowania do panelu użytkownika w serwisie Fundacji Cane Corso Rescue Poland, gdzie użytkownicy mogli zarejestrować się w standardowy sposób lub też za pośrednictwem portalu facebook.com.

Innym przykładem zainfekowania naszych kont są zabawne, intrygujące czy po prostu ciekawe artykuły które poprzez kliknięcie wymuszają na nas „udostępnienie” tej wiadomości w serwisie facebook.com, lub też zalogowanie się za jego pośrednictwem aby móc treść tego artykułu zobaczyć. Większość serwisów po zgodzie na wspomniany powyżej proces wyświetla treść która nas zainteresowała, trafiają się także strony „404” które po prostu nie istnieją. Końcowy efekt takiego postępowania jest ten sam, nadajemy uprawnienia nieznanej nam aplikacji która od tej chwili ma uprawnienia nadane przez większość z nas zupełnie nieświadomie.

Co taka aplikacja może zdziałać?

Jakiś czas temu, pojawiła się w sieci informacja iż po portalu facebook.com krąży „okropny” wirus który odbiera nam nasze fanpage, grupy itd. Właśnie w ten sposób działa nadanie uprawnień bez ich spradzenia. Otóż, przykładowy scenariusz to kliknięcie w podejrzany link, poprzez facebook.com nadajemy uprawnienia danej aplikacji która wymaga od nas nie tylko podstawowych danych, ale przykładowo:

  • Zarządzanie znajomymi
  • Zarządzanie stronami
  • Zarządzanie grupami
  • Zarządzanie kontem

i wiele innych. Jak się kończy to dla nas? Otóż wystarczy że nadamy uprawnienia takiej aplikacji, ona z kolei nada uprawnienia administracyjne dla naszej grupy czy strony usuwając jednocześnie nasze konto z funkcji administratora. Kończy się tym że nie mamy dostępu do strony nad którą pracowaliśmy niekiedy przez kilka miesięcy czy nawet lat, stając się własnością innego konta. Podobnie działa to z udostępnieniami na naszej tablicy niechcianych treści czy też wysyłania do naszych znajomych wiadomości z naszego konta.

Jak usunąć wirusa z fb?

Pierwszymi krokami jakie należy podjąć to:

  • Usunięcie uprawnień dla wirusowej aplikacji
  • Wylogowanie się ze wszystkich urządzeń jednocześnie (opcja dostępna w ustawieniach.
  • Zmiana haseł do naszego konta (o ile jeszcze mamy do niego dostęp)

Jak usunąć wirusa z fb (instrukcja krok po kroku)

Za pośrednictwem naszego konta, należy przejść do ustawień, po czym odnaleźć opcję „Aplikacje”.  (patrz screen niżej) jak usunąć wirusa z fb

Tuż po przejściu do aplikacji, należy odnaleźć te które wydają nam się podejrzane. Ja specjalnie wybrałem aplikację dotyczącą gry, która jest w stanie udostępniać na mojej tablicy wyniki osiągane podczas grania w nią na urządzeniu mobilnym (w tym przypadku telefon czy tablet).

jak usunąć wirusa z fb

Po najechaniu na daną aplikację, tuż obok niej pokazują się nam dwie ikony. Odpowiadają one kolejno za edycję uprawnień oraz za jej całkowite usunięcie. Jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu, wystarczy usunąć ją klikając właśnie w znak „x”. Po kliknięciu ukaże się nam dodatkowe okno:

jak usunąć wirusa z fb

Możemy w przypadku chęci „posprzątania” swojej tablicy, zaznaczyć okienko opisane jako możliwość usunięcia całej aktywności związanej z daną aplikacją. Co to oznacza? Z naszej tablicy zniknie wszystko to, co zostało przez nią do tej pory udostępnione. Kolejno klikamy przycisk usuń, po czym zostaniemy ponownie przekierowani do ustawień aplikacji, z tą różnicą że na liście nie znajdzie się już ta niechciana.

Jeśli chcemy być bezpieczniejsi, po lewej stronie zamiast „Aplikacje” klikamy w link o treści: „Bezpieczeństwo i logowanie”.

jak usunąć wirusa z fb

W dodatkowym oknie pt. „Lokalizacja zalogowania” znajdziemy informacje o urządzeniach oraz „względnie przybliżonych” miejscach gdzie miało miejsce logowanie. Po kliknięciu „Zobacz więcej”, na dole listy pojawi się możliwość automatycznego wylogowania ze wszystkich urządzeń które oczywiście wybieramy.

Ostatnią rzeczą jaką należy wykonać to zmiana hasła. Jak widać na powyższym screenie jest to opcja w okienko pt. „Logowanie”, wystarczy kliknąć edytuj po czym należy postępować zgodnie z instrukcjami.

Jeśli chcesz wiedzieć jak usunąć wirusa z fb, powyższe informacje na pewno Ci pomogą. Tymczasem zapraszam do polubienia profilu RATAQ APLIKACJE