Jak usunąć wirusa z fb (facebook.com)

Tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie

Jak usunąć wirusa z fb (facebook.com)

Jak usunąć wirusa z fb (facebook.com)

Jak usunąć wirusa z fb.

Na początek:

Czym jest wirus fb?

Mówiąc ogólnym skrótem, jest to zwyczajna aplikacja której wbrew pozorom dobrowolnie nadaliśmy uprawnienia do korzystania z naszych kont. Są to aplikacje mniej lub bardziej inwazyjne, które to potrafią udostępnić w naszym imieniu „dziwne” treści na naszej tablicy lub co gorsze zarządzać całym naszym kontem.

Skąd bierze się taka aplikacja?

Wiele sposobów jest na to, aby zainfekować nasze konto wirusową aplikacją. Jak to wygląda w praktyce? Wchodząc na jakąkolwiek stronę, która wymaga od nas logowania przez portal facebook.com, należy dokładnie prześledzić uprawnienia jakie wymaga od nas aplikacja służąca jako „pośrednik” pomiędzy portalem facebook.com a tym na którym się logujemy. Podstawowa wersja tego typu aplikacji (zupełnie nie grożąca nam konsekwencjami) wymaga jedynie danych publicznych jakimi są :

 • Zdjęcie profilowe
 • Dane: Imie oraz Nazwisko
 • Adres e-mail

wszelkie dodatkowe dane, są danymi zupełnie zbędnymi aby takie logowanie mogło funkcjonować. Przykładem takiej aplikacji jest stworzona przeze mnie na potrzeby logowania do panelu użytkownika w serwisie Fundacji Cane Corso Rescue Poland, gdzie użytkownicy mogli zarejestrować się w standardowy sposób lub też za pośrednictwem portalu facebook.com.

Innym przykładem zainfekowania naszych kont są zabawne, intrygujące czy po prostu ciekawe artykuły które poprzez kliknięcie wymuszają na nas „udostępnienie” tej wiadomości w serwisie facebook.com, lub też zalogowanie się za jego pośrednictwem aby móc treść tego artykułu zobaczyć. Większość serwisów po zgodzie na wspomniany powyżej proces wyświetla treść która nas zainteresowała, trafiają się także strony „404” które po prostu nie istnieją. Końcowy efekt takiego postępowania jest ten sam, nadajemy uprawnienia nieznanej nam aplikacji która od tej chwili ma uprawnienia nadane przez większość z nas zupełnie nieświadomie.

Co taka aplikacja może zdziałać?

Jakiś czas temu, pojawiła się w sieci informacja iż po portalu facebook.com krąży „okropny” wirus który odbiera nam nasze fanpage, grupy itd. Właśnie w ten sposób działa nadanie uprawnień bez ich spradzenia. Otóż, przykładowy scenariusz to kliknięcie w podejrzany link, poprzez facebook.com nadajemy uprawnienia danej aplikacji która wymaga od nas nie tylko podstawowych danych, ale przykładowo:

 • Zarządzanie znajomymi
 • Zarządzanie stronami
 • Zarządzanie grupami
 • Zarządzanie kontem

i wiele innych. Jak się kończy to dla nas? Otóż wystarczy że nadamy uprawnienia takiej aplikacji, ona z kolei nada uprawnienia administracyjne dla naszej grupy czy strony usuwając jednocześnie nasze konto z funkcji administratora. Kończy się tym że nie mamy dostępu do strony nad którą pracowaliśmy niekiedy przez kilka miesięcy czy nawet lat, stając się własnością innego konta. Podobnie działa to z udostępnieniami na naszej tablicy niechcianych treści czy też wysyłania do naszych znajomych wiadomości z naszego konta.

Jak usunąć wirusa z fb?

Pierwszymi krokami jakie należy podjąć to:

 • Usunięcie uprawnień dla wirusowej aplikacji
 • Wylogowanie się ze wszystkich urządzeń jednocześnie (opcja dostępna w ustawieniach.
 • Zmiana haseł do naszego konta (o ile jeszcze mamy do niego dostęp)
 • Włączenie opcji "uwierzytelniania dwuskładnikowego" (opisane krok po kroku na końcu artykulu)

Jak usunąć wirusa z fb (instrukcja krok po kroku)

Za pośrednictwem naszego konta, należy przejść do ustawień, po czym odnaleźć opcję „Aplikacje”.  (patrz screen niżej) 

Tuż po przejściu do aplikacji, należy odnaleźć te które wydają nam się podejrzane. Ja specjalnie wybrałem aplikację dotyczącą gry, która jest w stanie udostępniać na mojej tablicy wyniki osiągane podczas grania w nią na urządzeniu mobilnym (w tym przypadku telefon czy tablet).

Po najechaniu na daną aplikację, tuż obok niej pokazują się nam dwie ikony. Odpowiadają one kolejno za edycję uprawnień oraz za jej całkowite usunięcie. Jeśli chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu, wystarczy usunąć ją klikając właśnie w znak „x”. Po kliknięciu ukaże się nam dodatkowe okno:

Możemy w przypadku chęci „posprzątania” swojej tablicy, zaznaczyć okienko opisane jako możliwość usunięcia całej aktywności związanej z daną aplikacją. Co to oznacza? Z naszej tablicy zniknie wszystko to, co zostało przez nią do tej pory udostępnione. Kolejno klikamy przycisk usuń, po czym zostaniemy ponownie przekierowani do ustawień aplikacji, z tą różnicą że na liście nie znajdzie się już ta niechciana.

Jeśli chcemy być bezpieczniejsi, po lewej stronie zamiast „Aplikacje” klikamy w link o treści: „Bezpieczeństwo i logowanie”.

W dodatkowym oknie pt. „Lokalizacja zalogowania” znajdziemy informacje o urządzeniach oraz „względnie przybliżonych” miejscach gdzie miało miejsce logowanie. Po kliknięciu „Zobacz więcej”, na dole listy pojawi się możliwość automatycznego wylogowania ze wszystkich urządzeń które oczywiście wybieramy.

Ostatnią rzeczą jaką należy wykonać to zmiana hasła. Jak widać na powyższym screenie jest to opcja w okienko pt. „Logowanie”, wystarczy kliknąć edytuj po czym należy postępować zgodnie z instrukcjami.

 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe - do czego służy i jak włączyć

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na portalu facebook jest niczym innym jak dodatkowym zabezpieczeniem. W przypadku logowania na nowe urządzenie, zostanie przesłany na wskazany numer telefonu wiadomość SMS. To w jej treści podany nam zostanie kod którego musimy użyć aby dokończyć proces logowania.

Oczywiście w przypadku zalogowania się na danym urządzeniu i pozostawienia konta jako "zapamiętane", nie będziemy każdorazowo proszeni o wprowadzenie nowego kodu. Samo wygenerowanie i SMS jest zupełnie darmowe, więc dlaczego nie włączyć? :) 

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na facebook?

Niedawno w serwisie zaszły zmiany wyglądu, jednak dla tych którzy cenią sobie jego dotychczasową oprawę pozostaje możliwość włączenia poprzedniej wersji. Jeśli jednak mamy zająć się bezpieczeństwem naszego konta to zaczynamy!

 • W prawym górnym rogu, wybieramy przycisk z trójkątem.
 • Z rozsuniętego pola wyboru, wybieramy "Ustawienia i prywatność"
 • Kolejno należy wybrać "Prywatność"
 • Po przejściu na kolejną stronę, za pośrednictwem bocznego (lewa strona) menu wybieramy opcję "Bezpieczeństwo i logowanie"
 • W środkowej części ekranu, należy teraz odszukać opcję "Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego", którą należy edytować.

Podczas procesu włączania opcji uwierzytelniania dwuskładnikowego zostaniemy zapytani m.in. o to którą metodę wybierzemy:

 • Wiadomość tekstowa (SMS)
 • Aplikacja uwierzytelniająca

Dla osób które raczej nie należą do nadmiernie skomputeryzowanych, zalecamy opcję SMS. Dzięki niej kod zostanie wysłany w sposób wspomniany powyżej. Gdyby ktoś jednak miał ochotę na dodatkową aplikację i chwilę dłuższej zabawy - nie bronimy :) 

Podczas wprowadzania uwierzytelniania za pomocą wiadomości SMS, zostaniemy oczywiście poproszeni o wskazanie numeru na który wiadomość ma być generowana a także otrzymamy wspomniany kod. Będziemy musieli go (6-cyfrowy kod) wprowadzić w formularzu.

Sugerujemy pamiętać o wylogowaniu dotychczasowo zalogowanych urządzeń. Zagwarantuje nam to bezpieczeństwo że nikt nie będzie w stanie zalogować się na nasze konto bez dostępu do naszego telefonu.

Jeśli chcesz wiedzieć jak usunąć wirusa z fb, powyższe informacje na pewno Ci pomogą. Tymczasem zapraszam do polubienia profilu RATAQ APLIKACJE