R A T A Q . P L

Ładowanie

Sklep internetowy — cena? - tworzenie stron internetowych RATAQ

Budowa sklepu internetowego koszt i nie tylko — wstęp


W dobie dzisiejszych (przedziwnych) czasów, wiele osób przechodzi na handel on-line. Przedzierając się przez gąszcz możliwych rozwiązań oraz wykonawców, napotyka wiele trudności związanych głównie z wyborem. Wybór ten wiąże się w wielu przypadkach z doborem usługodawców, wykonawcy czy np. rozwiązań technologicznych.

Zanim jednak przejdziemy do kwestii, ile kosztuje sklep internetowy, poruszymy bardzo ważne aspekty. Bardzo ważnym elementem, jest wybór technologii, jaka zostanie użyta oraz modelu, w jakim działa finalny projekt. Na końcu wspomnimy o tym, o czym zlecający powinien pamiętać.

Budowa sklepu internetowego — abonament czy płatność jednorazowa?

Wiele firm oferuje rozwiązania abonamentowe, które mogą okazać się na początku bardzo okazyjne, jednak w efekcie nie zawsze wyjdzie korzystnie. SaaS (ang. software as a service) oznacza współpracę na zasadzie dzierżawy. Porównać to można do stwierdzenia „płacisz, to masz”, „przestajesz płacić, to przestaje działać”.

Czy jest to dobre rozwiązanie? Dla firm niepewnych swojego rozwiązania to pomysł idealny. Nie ma sensu płacić kilku tysięcy za przygotowanie sklepu internetowego, który może okazać się nierentownym. Problematycznym może być także przeniesienie swojego sklepu z takiego rozwiązania na rozwiązanie autorskie czy ogólnodostępne. Oczywiście transfer danych w wielu przypadkach jest możliwy podczas przechodzenia na inne rozwiązania, jest jednak pewne „ale”. Otóż wiąże się to z kolejnymi, dodatkowymi i nierzadko dużymi kosztami. 

Rozwiązanie typu SaaS ma jednak także swoje dobre strony. Dla przykładu:

  1. Sklep zostaje zbudowany na bazie dostępnej w danym momencie wersji języka (np. PHP).
  2. Po kilku latach wersja ta staje się już przestarzałą, a co za tym idzie, jest ona wycofywana skrupulatnie ze wszystkich serwerów.
  3. Wszelkie skrypty, które obsługują sklep, powinny zostać zaktualizowane. W przypadku autorskich rozwiązań należy przepisać wszelkie metody (funkcje), w taki sposób, aby interpreter był w stanie wykonać zaprogramowane polecenia. 

W takim przypadku, rozwiązanie typu SaaS, aktualizowane jest ze strony jego autora/właściciela. W przypadku autorskich rozwiązań są to dla nas dodatkowe koszta. Jednak proszę sobie wyobrazić sytuację, w której nagle w trakcie rozwoju naszego sklepu, potrzebujemy dodatkowych funkcjonalności. Modułów, które nie są oferowane w oprogramowaniu sklepu, z którego korzystamy. Zwyczajnie w takim przypadku nasz sklep w modelu SaaS przestaje spełniać nasze oczekiwania. W danej chwili przychodzi potrzeba przejścia na sklep typu OpenSource lub autorskie rozwiązanie. Co w takim przypadku? Otóż nagle to SaaS powoduje, że ponosimy jeszcze większe koszta niż w przypadku wyboru innego rozwiązania na samym początku. 

Wniosek z tego jest jeden, każdy model jest dobry, jednak nie każdy model jest dla nas. Tak więc, jeśli wybierasz rozwiązanie proste, gdzie sprzedajesz kilka stałych produktów i nie przewidujesz możliwości rozwoju, model SaaS jest dla Ciebie. Jeżeli jednak chcesz, aby Twój sklep się rozwijał, a zakres sprzedaży może ulec zmianie, od SaaS lepiej trzymać się z daleka.

 

Ile kosztuje sklep internetowy — koszta dodatkowe.

Tak jak w przypadku innych projektów, istnieją dodatkowe koszta, które ponosi się w ramach utrzymania strony. Są to elementy, bez których ani zwykła strona wizytówka, ani sklep nie jest w stanie istnieć.

  1. Serwer od kilkudziesięciu do nawet kilkuset zł
  2. Domena od kilkudziesięciu do 150zł
  3. Certyfikat SSL od 0 do nawet kilku tysięcy zł

Są to koszta, które właściciel sklepu internetowego ponosi rocznie na konto usługodawcy. Warto w tym przypadku zauważyć, że najwygodniej jest wykupić wszystkie te elementy u jednego usługodawcy w jednym momencie. Dzięki temu unikniemy przeoczenia którychkolwiek z faktur. Otrzymujemy jedną, całościową fakturę VAT. W takim przypadku trzeba się liczyć z tym, że koszt sklepu internetowego wzrośnie do nawet kilkudziesięciu zł rocznie. 

Sklep internetowy cena

Sklep internetowy — koszt dodatkowy.

Podczas realizacji tego typu projektu, należy pamiętać także o tym, że odpowiadając na pytanie: „Ile kosztuje sklep internetowy” musimy zwrócić uwagę także na:

  • Koszta związane z implementacją usług kurierskich.
  • Koszta związane z implementacją płatności elektronicznych.
  • Ewentualne koszta dodatkowe w przypadku sklepu „Dropshipping-owego”.

Sklep internetowy to nie tylko program, który daje możliwość realizacji zakupów przez klienta, poprzez zbieranie zamówień. To także:

  • Narzędzie dające możliwość weryfikacji tego, co interesuje naszych klientów.
  • Narzędzie umożliwiające zamówienie kuriera, poprzez kilka kliknięć.
  • Narzędzie umożliwiające przyjęcie błyskawicznych płatności a dzięki temu skrócenie procesu zamawiania do minimum.

Jak widać, na to ile kosztuje sklep internetowy, ma wpływ znacznie więcej czynników.  

Ile kosztuje sklep internetowy — koszt usług kurierskich.

Jako właściciele sklepów internetowych, możecie przy każdorazowo zamawiać kuriera poprzez ich strony. Możecie także założyć konto na takich serwisach jak:

Po czym realizować zamówienia podjęcia przesyłki, przez strony zrzeszające albo też zlecić implementację usług. Dzięki implementacji proces zamówienia odbywać się będzie poprzez panel administracyjny sklepu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co będzie nam się bardziej opłacało oraz w którym modelu współpracy z kurierami, będzie nam zaoferowana bardziej opłacalna opcja.

Ile kosztuje sklep internetowy — koszt płatności elektronicznych.

Podobnie jak w przypadku usług kurierskich, tak i tutaj musimy dokonać wyboru. To czy nasz sklep będzie obsługiwany przez jednego, czy drugiego usługodawcę, generuje nam mniejszy lub większy koszt dodatkowy. Możliwości jest wiele, przykładowo:

Które wybrać? Te które zaproponują korzystniejszą ofertę. Wszystkie z wymienionych mają możliwości implementacji w podobny sposób, o którym mowa na przykładzie kurierów. Jest to tzw. API, które umożliwia implementacje usług danego serwisu, w naszym sklepie internetowym.

Sklep internetowy — cena dropshippingu.

Sklep internetowy cena - dropshipping

Dropshipping to model sprzedaży internetowej, który powala (mówiąc ogólnikowo) na sprzedaż produktów, których nie mamy. Działa to na zasadzie zamawiania pośredniego w hurtowni, którą zaimplementowaliśmy do swojego sklepu. Użytkownik składa zamówienie w sklepie internetowym. Kolejny krok to złożenie zamówienia przez nas w hurtowni, która wysyła towar do naszego klienta. Klient płaci cenę podaną na naszym sklepie internetowym, a my jako właściciel sklepu opłacamy faktury wystawione przez hurtownię za zamówiony i wysłany towar. Piękne prawda? Jednak warto zwrócić uwagę na to, że implementacja hurtowni może odbywać się na różne sposoby, a co za tym idzie kosztować różnie. Bardzo ważne jest to, czy koszt wysyłki pokrywa hurtownia, czy jest ona doliczana nam jako pośrednikowi. Jeśli jest od pewnej kwoty zamówienia, należy określić, od jakiego progu jest ona darmowa na naszym sklepie. 

Dropshipping jest bardzo ciekawą opcją pod warunkiem, że znajdziemy hurtownie która podejdzie do tematu rzetelnie i uczciwie. Hurtownie przy sprzedaży w takim modelu, oferują możliwość implementacji:

  • poprzez udostępnienie API
  • poprzez udostępnienie pliku (głównie XML / CSV) za pośrednictwem specjalnie przygotowanego adresu URL

O tym, dlaczego API jest zdecydowanie lepsze od pliku, nie będziemy się tutaj rozpisywać. Głównie co warto zauważyć to stopień łatwości w implementacji produktów pomiędzy hurtownią a sklepem. Dodatkowym atutem jest także czas, w jakim implementacja się dokonuje, a także możliwości, jakie daje API.

Podczas implementacji dropshippingowej, koszta dodatkowe mogą być rożne. Istnieje możliwość:

  • Każdorazowego zlecenia implementacji nowego pliku
  • Zautomatyzowanej implementacji zarówno po API, jak i pliku

W przypadku każdorazowej implementacji jest to działanie na zasadzie płatności za zlecenie. Poprzez podesłanie pliku do zleceniobiorcy, ten pobiera opłatę za każdorazową wrzutkę produktów i aktualizacje już istniejących plików. Jest to zdecydowanie nieopłacalna opcja, gdyż podczas wielokrotnego zlecenia, osiągamy próg finansowy równomierny z opłaceniem implementacji zautomatyzowanej.

Automatyczna implementacja polega na tym, iż program napisany przez nas, pobiera każdorazowo wskazany plik lub łączy się z API. Otrzymuje w ten sposób listę dostępnych produktów w sklepie oraz ich cech, a następnie aktualizuje listę na naszym sklepie. Płatność w takim przypadku wydaje się wyższa, jednak na dłuższą metę, wychodzi zdecydowanie taniej. 

Wybierając ten model współpracy z hurtowniami, należy położyć nacisk na dokładną weryfikację tego, czy nasza implementacja uwzględnia:

  • Sytuację, w której produkty na hurtowni zmieniają swoją ilość i stają się chwilowo niedostępne.
  • Sytuację, w której produkty na stronie hurtowni zmieniają swoją cenę.
  • Sytuację, w której produkty zostają zdjęte ze sprzedaży na stronie hurtowni, a co za tym idzie, powinny przestać być dostępne na stronie naszego sklepu.
  • Sytuację, w której produkty pod tym samym kodem/nazwą, zmieniają swoje zdjęcie/zdjęcia.
  • Kilka innych sytuacji, które zależne są od opcji implementacji, oferowanej przez hurtownię.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na jedną, podstawową różnicę pomiędzy implementacją poprzez plik a API. Otóż w przypadku API istnieje możliwość zapytania hurtowni o dostępność oraz cenę produktu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie ma mowy o pomyłce w możliwości zakupu danego produktu. Plik XML, CSV czy jakikolwiek inny, takiej możliwości nam nie daje. Powodem jest to, że należy przynajmniej odczytać taki plik, a następnie weryfikować. Tak więc każdorazowe odświeżenie strony produktu, powodowałoby wydłużenie czasu wczytywania się informacji o produkcie.

 

Sklep internetowy i cena — reasumując.

Sklep internetowy cena

Przechodząc do meritum samego artykułu, czyli tego ile kosztuje sklep internetowy, można stwierdzić jedno... Gdzie nie zapytamy, będzie kosztował inaczej. Jeśl chodzi jednak o określenie widełek cenowych w kwestii realnego kosztu zbudowania sklepu on-line, to:

  • Sama budowa sklepu, w zależności od tego, jakie funkcje ma posiadać sklep oraz jak bardzo rozbudowany, to koszt rzędu 2tyś do nawet 6 tyś zł. Warto wziąć pod uwagę, małej lub średniej wielkości sklepu internetowy.
  • Dodatkowe koszta wymienione powyżej.
  • Dodatkowe koszta związane z usługodawcami typu kurier, płatności lub inne API.

Sumując wszystko, koszt budowy sklepu średniej wielkości, powinien zamknąć się w kwocie od 3 tyś do 7tyś w pierwszym roku. Każdy kolejny rok to utrzymanie rzędu kilkudziesięciu zł. miesięcznie. Ewentualnymi kosztami dodatkowymi w kolejnych ratach może być rozbudowa sklepu o dodatkowe moduły i funkcje. 

Podczas wycen od różnych wykonawców, można napotkać się na ogromny rozstrzał cenowy. Niejednokrotnie jest to nawet kwota rzędu kilku tysięcy zł. Z czego wynika tego typu różnica? Przecież to nadal jeden i ten sam sklep, prawda? Otóż nic bardziej mylnego. W wielu przypadkach cena jest albo zaniżona, albo też zawyżona. Właśnie dlatego warto poprosić o wycenę kilku wykonawców, aby mieć pogląd na średnią cenę, a następnie podjąć się współpracy z tym który najbardziej nas zainteresuje. 

W przypadku, gdy nie ma mowy o zawyżaniu lub zaniżaniu cen, wpływ na różnicę ma:

  • Wybór technologii, w której zbudowany zostanie sklep.
  • Portfolio, czyli doświadczenie wykonawcy w danej dziedzinie.
  • Ilość możliwych zmian nanoszonych na końcowych etapach współpracy.
  • Wiele innych, z pozoru drobnych i błahych czynników.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztowałby u nas Twój sklep internetowy, napisz. Bez problemu dokonamy wyceny i przedstawimy ofertę na realizacje. Oferta jest niezobowiązująca dla stron i ma charakter jedynie poglądowy. Na zakończenie dodamy tylko jedno... Cokolwiek byśmy nie wybierali, warto zastanowić się kilka razy.

 

 

W tej samej kategorii:

Firmy od stron internetowych - jak znaleźć - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Firmy od stron internetowych - jak znaleźć

Wstępnie warto zwrócić uwagę na to czym jest i co powinna zawierać strona internetowa dla firm. Otóż skuteczna strona internetowa dla firmy powinna charakteryzować się szeregiem cech, które przyciągają uwagę, zwiększają zaufanie użytkowników i wspierają cele biznesowe. Oto kilka kluczowych cech, które warto uwzględnić:Responsywność: Projektant stron internetowych musi pamiętać że strona powinna być dostosowana do różnych urządzeń, takich jak komputery, tablety i smartfony, aby użytkownicy mieli pozytywne doświadczenia niezależnie od używanego sprzętu(...)

Jaki cms dla strony firmowej? - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Jaki cms dla strony firmowej?

Jaki CMS dla Firmy Wybrać? Jak Wybrać Najlepszy System Zarządzania Treścią?W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, posiadanie skutecznej witryny internetowej staje się nieodłącznym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Jednakże, aby utrzymać witrynę w optymalnej formie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego Systemu Zarządzania Treścią (CMS). W artykule tym, przyjrzymy się kluczowym pytaniom związanym z wyborem CMS dla firmy i jak dokonać najlepszego wyboru(...)

Tworzenie nowoczesnych stron internetowych - czyli działamy według aktualnego trendy - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie nowoczesnych stron internetowych - czyli działamy według aktualnego trendy

W dobie dynamicznego rozwoju technologii oraz wzrostu znaczenia obecności online dla biznesu, tworzenie stron internetowych staje się nieodzownym elementem strategii marketingowej i biznesowej. Firmy, które pragną odnieść sukces w dzisiejszym cyfrowym środowisku, nie mogą zaniedbywać swojej obecności w sieci. W tym kontekście kluczowe staje się profesjonalne podejście do projektowania stron internetowych, które nie tylko przyciągnie uwagę odwiedzających, ale także przekształci ich w lojalnych klientów(...)

Kochamy to co robimy!
Świadczą o tym nasze opinie:

Zaufali nam m.in.

Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra

Serwis używa plików cookies w celu zbierania danych analitycznych oraz pełnienia pozostałych funkcji świadczonych na rzecz użytkowników. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych oraz procesach płatniczych których pliki dotyczą, znajdziesz w poniższych dokumentach:

Polityka prywatności Regulamin Akceptacja cookies