Ładowanie
Projekty stron internetowych oraz fundacji, wymagają nieszablonowego podejścia. Nie są to małe projekty, które kończą się na zarządzaniu treściami statycznymi. Niejednokrotnie wymagają one implementacji dodatkowych elementów, jakimi są API, biblioteki i nie tylko. Podczas wieloletniego zdobywania doświadczenia przy różnych projektach, współpracowaliśmy także przy różnych organizacjach. Realizacje były objęte współpracą z innymi podmiotami, a także w formie samodzielnych projektów. Jednym z najciekawszych, jakie wykonywaliśmy dotychczas, jest strona internetowa Fundacja Cane Corso Rescue Poland.
W powyższym projekcie realizowaliśmy elementy oraz implementowaliśmy systemy API, o których przeczytacie tutaj: Strona WWW dla fundacji CCRP.
W związku ze wspomnianym doświadczeniem przy tworzeniu stron dla stowarzyszeń i fundacji tym razem podjęliśmy współpracę z zagraniczną organizacją. Jest to organizacja, która oferuje wsparcie w pozyskiwaniu funduszy przy realizacji pomysłów. Podobnie jak w Polsce, darczyńcy mogą odliczać darowizny od podatku, a tym samym wspierać wybrany projekt.
Projekt realizowany dla wspomnianej organizacji obejmuje autorski system CMS oraz implementację API systemu płatności. Tym razem, z uwagi na popularność systemu PayPal, właśnie to rozwiązanie zostało wykorzystane.
Strony dla stowarzyszeń, fundacji i organizacji non-profit znacząco nie różnią się od innych projektów. Jednak jest kilka cech wyróżniających tego typu projekty. Bardzo ważne jest odpowiednie przedstawienie kwestii przyjmowania płatności przez profil Twojej organizacji. Sposób działania wpłat darowizn na jakikolwiek cel, sam z siebie nie różni się od typowego sklepu. Różnica polega na tym, że sklep świadczy usługę i w większości przypadków, sklepy są tworami gospodarczymi, posiadającymi NIP oraz REGON, co w połączeniu ze zanonimowanymi dokumentami tożsamości właścicieli, wystarcza podczas weryfikacji takiego tworu. W naszym przypadku weryfikacja następuje poprzez przesłanie dokumentów fundacji, dokumentów tożsamości całego zarządu. Niejednokrotnie należy także dosłać pewne oświadczenia wymagane przez konkretnego usługodawcę.
W państwach unii europejskiej istnieją regulacje prawne, mające na celu przeciwdziałanie przestępczości finansowej. Dotyczy to głównie prania brudnych pieniędzy, przez co właśnie profil Twojej organizacji u usługodawcy świadczącego przelewy błyskawiczne, musi być w pełni zweryfikowany. Oczywiście dotyczy to nie tylko organizacji non-profit, czy jakiejkolwiek fundacji. Tego typu obostrzenia dotyczą każdego konta u usługodawców świadczących tego typu usługi.
Najtrudniejszy krok to właśnie cały proces polegający na uwierzytelnieniu, aby profil Twojej organizacji miał możliwość przyjmowania darowizn. Bez tego, wszelkie przelewy bankowe w formie darowizn, będą mogły być przesyłane jedynie tradycyjnymi przelewami na wskazany przez Was numer konta. To dlatego przy współpracy z naszymi klientami, każdorazowo zaczynamy pracę od zakładania niezbędnych kont. Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu wraz z polityką prywatności oraz regulaminem, a następnie przesłanie projektu do weryfikacji przez usługodawcę. W przypadku projektów dla stowarzyszeń i fundacji bardzo często czas oczekiwania jest nieco dłuższy od weryfikacji działalności jednoosobowej. Jednak tak jak w przypadku małych JDG, tak w przypadku organizacji non-profit, można pozytywnie przejść tego typu weryfikację. Wszystko to po to, aby mieć możliwość przyjmowania darowizn w formie przelewów natychmiastowych.
Bardzo często osoby chcące zlecić realizację strony dla swojej organizacji, finalnie kończy z tańszym projektem realizowanym przy pomocy kreatora stron. On sam nie jest zły, w przypadku gdy nasza strona ma być zwyczajną wizytówką, bez dodatkowych elementów czy bez wizji jej rozwoju. Jednak w przypadku gdy nasza strona ma być pozycjonowana, kreator stron może stać się problemem. Podobnie, gdy zechcemy rozwijać projekt i przerodzić go w coś bardziej zaawansowanego. Programista może w wielu przypadkach mieć zwyczajnie związane ręce.
Kwestię rozwiązania autorskiego a gotowego i darmowego systemu CMS, opisywaliśmy w artykule: Autorskie systemy CMS czy darmowe rozwiązania. Warto zaznajomić się, przed podjęciem decyzji o wyborze silnika do obsługi strony naszej fundacji.
Poza kwestią wyboru oprogramowania do obsługi naszej strony warto wziąć także inne elementy pod uwagę. Poniżej lista tzw. must have w kwestii wiedzy posiadanej, przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy:
Jeśli nadal szukasz firmy która podejmie się realizacji strony internetowej dla Twojej organizacji non-profit, to zapraszamy do kontaktu:
Tworzenie stron internetowych organizacji non-profit - kontakt
Mateusz Ratajczak