Ładowanie
W sieci istnieje wiele wpisów ofertowych, mających na celu skłonić potencjalnego klienta do wybrania oferty danej firmy. W wielu przypadkach, wpisy te przedstawiają same superlatywy, jak gdyby wykonanie strony internetowej miało zająć kilka minut a koszty miałyby pozostać znikome. Oferty typu:
mogą być jedynie pułapką. Nie od dziś wiadomo że przecież na tym świecie nie ma nic za darmo... Programista nie wykona strony pro bono, tylko dla samej idei. Oczywiście nie licząc tych projektów dla różnych fundacji czy organizacji, jednak jest to zdecydowany wyjątek.
Zatem pozostaje pytanie, czy tanie strony internetowe są faktycznie tanie i czy na dobre wyjdzie nam nadmierna oszczędność?
Wielokrotnie pisaliśmy już o tym że sam koszt wykonania strony internetowej to nie wszystko. Poza opłaceniem pracy programisty, grafika oraz copywritera, pozostaje jeszcze kwestia kosztów abonamentowych. Do tego wszystkiego dochodzą koszty ponoszone corocznie, za:
Do niedawna, w sieci pojawiała się reklama o studentach którzy wykonają stronę dla firmy, zupełnie za darmo. Nie będziemy zagłębiać się tutaj w kwestią jakości tej strony, kodu, użytych elementów (bibliotek). Po prostu sama w sobie, pozostawiała wiele do życzenia w przypadku chęci dalszych prac na niej.
Finalnie, okazywało się że faktycznie koszt wykonania strony był zerowy. Klient nie ponosił kosztów w związku z taką stroną. Jednak gdy tylko dochodziło do rozpoczęcia współpracy, zmuszony był podpisać umowę która finalnie wyrównywała wszelkie koszty wykonawcy. Koszt serwera czy domeny był niebotycznie wyższy od tych które ponoszą klienci mający pełny dostęp do swoich danych.
Istnieją także możliwości wykonania strony dzięki generatorom. Są to z reguły programy które pozwalają generować kod za nas, dzięki metodzie przytrzymaj i upuść. Jednak nie polecamy tego typu rozwiązania, jeśli chcecie w przyszłości pracować nad pozycjonowaniem strony lub jej rozwojem. W miarę potrzeb, nasza strona będzie musiała się rozwijać. Finalnie w wielu przypadkach, takie generatory nam nie będą w stanie pomóc. Na czym się to zakończy? Na tym że nasza strona będzie musiała być napisana od podstaw przez programistę i dopiero do nowej wersji www, dodać będzie trzeba właśnie te moduły które nas interesują.
W biznesie warto brać pod uwagę także wyjście awaryjne. Gdyby coś poszło nie tak, warto mieć możliwość odsprzedania naszej firmy wraz z wszelkimi jej kanałami informacyjnymi. Co jednak gdy nasz zleceniobiorca nie przekaże nam praw majątkowych do projektu? Wychodzi na to że nie możemy z tym zrobić nic. Przez co potencjalny nabywca naszej marki, będzie zmuszony na wiele zmian, wiązać się będą z kosztami a tym sposobem jako zbywca, będziemy mogli odzyskać znacznie mniej.
To tylko kilka przykładów, na co zwrócić uwagę aby nasze projekty służyły nam i były bezpieczne. Warto czasami wziąć pod uwagę kilku wykonawców, poprosić o wycenę i zadać kilka niewygodnych pytań. W końcu poza funkcjonalnością, wygodą czy opcją pozycjonowania, bezpieczeństwo też jest ważne. Nikt pewnie nie chce aby strony trzecie rościły sobie prawa do naszej strony, sklepu czy choćby ich części!
Bardzo ważne jest zweryfikowanie, czy oferta przygotowana dla Was jest faktycznie dla Was, czy po prostu firma ma gotowca którego rozprowadza po wybranych klientach. Jaka jest różnica? W zasadzie jeżeli projekt zostanie dostosowany do nas według życzeń to nie problem, jeśli jednak zostanie nam "wciśnięty" gotowiec, możemy się naciąć na wiele nieprzyjemności. W wielu przypadkach, firma taka posiada napisany system CMS przez jeszcze inną firmę, gdzie pytanie jakie należy postawić to czy nasz dostawca usługi posiada prawa majątkowe do tworu. Jeśli nie, strony www które oferuje on innym usługobiorcą, posiadają wadę która może generować konsekwencje prawne ze strony osób trzecich.
Na co zwrócić uwagę w przypadku zlecenia realizacji strony WWW? Otóż przede wszystkim, gdy otrzymujemy tanie strony www z gotowymi grafikami, warto zainteresować się czy użyte do realizacji materiały, pozbawione są wad prawnych. Dotyczy to nie tylko zdjęć czy grafik ale także całych modułów czy wtyczek. Zdarza się że wykonawcy do projektów wrzucają pobrane nielegalnie dodatki, których licencje nie pozwalają na użytek komercyjny. Zdarza się że strony internetowe posiadają zaimplementowane autorskie rozwiązania osób trzecich, które nie mają tego świadomości. Szablon strony, bardzo często bywa darmowy, jednak nie na użytek komercyjny. W związku z tym, nasz wykonawca nie może nieodpłatnie używać takiego szablonu. W takim przypadku musi on opłacić licencję dla autora, biorąc pod uwagę użytek komercyjny.
W takim przypadku, przypomnieć warto pewne stwierdzenie:
Brak znajomości prawa, nie zwalnia z jego przestrzegania.
Jak samo przez się mówi, w takim przypadku stajemy się posiadaczami projektów za które niestety ktoś musi opłacić dodatkowe koszty na poczet licencji. Oczywiście nie jest powiedziane że ktokolwiek będzie specjalnie szukał czy jego projekty są użyte nielegalnie w realizacjach jakiejkolwiek strony www.
Co zatem warto sprawdzić podczas zlecenia utworzenia strony internetowej? Przede wszystkim dotychczasowe realizacje. Odszukanie dotychczasowych klientów oraz złożenie zapytania o to jak współpracowało się z wykonawcą ich stron, nie jest wcale trudne. Dzięki temu będziemy wiedzieli czy warto, czy raczej szukać innej firmy która tworzy strony internetowe.
Jeśli zatem poszukujesz kogoś kto wykonuje profesjonalne strony internetowe. Jeśli strony które realizują nie są oddawane klientowi jako szablon. Jeśli szukasz firmy które przy realizacji Twojej strony, zadba o odpowiedni dobór hostingu nie tylko przez pierwszy rok. Szukając nie tylko firmy która przez ofertę tanich stron internetowych, wciśnie Ci swój hosting za który tanio jest tylko przez rok. Zapraszamy do nas!
Mateusz Ratajczak