Ładowanie
Strony internetowe to dziś jedna z najpopularniejszych form prezentacji biznesu, promowania swoich usług, produktów czy po prostu prezentacji czegoś lub kogoś. W połączeniu z innymi kanałami jakimi są np. media społecznościowe, firmy są w stanie sporządzić bardzo dobrą reklamę własnej marki. Czym jednak są tak na prawdę strony internetowe, jak działają i przede wszystkim jak są przygotowywane, opiszemy poniżej. Dowiecie się także o tym jakie modele tworzenia stron www istnieją i które warto wybrać.
Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym jak wygląda i czym jest strona www, wbrew pozorom nie jest to nic bardzo trudnego. O ile samodzielne jej zbudowanie wymaga niekiedy ogromnego nakładu pracy i wiedzy, to samo zrozumienie procesów jej funkcjonowania wcale do trudnych nie należy. Wiele osób uważa że budowa stron www to zawsze żmudne pisanie kodu programu, którego nie sposób zrozumieć przez osoby z zewnątrz. Nic bardziej mylnego! Istnieje wiele narzędzi które zdecydowanie wspierają tych którzy chcą samodzielnie podjąć próbę budowy własnej strony. Są to tzw. page buildery które wspierają nasze działania np. poprzez metodę przeciągnij i upuść. Do jednego z tego typu modelu należy bardzo dobrze znany i jeden z najpopularniejszych systemów CMS WordPress. Oczywiście nie jako samodzielne rozwiązanie, bo do edycji i zarządzania treściami metodą "drag & drop" potrzebujemy dodatkowych elementów (edytorów blokowych - tak... aktualny WordPress posiada tego typu rozwiązanie). Jednak Wybór wspomnianego systemu CMS wraz z jednym z przykładowych motywów, pomoże nam w tym:
Elementy te to nic innego jak zwykłe rozszerzenie podstawowych możliwości podstaw systemu WordPress. Choć w przypadku naszych klientów, niemal wcale nie wybieramy tego typu rozwiązań do budowy ich stron internetowych, to jest to bardzo dobry wybór dla osób chcących mieć wpływ na budowę własnej strony www. Firmy bardzo często wybierają tego typu rozwiązania, jednak przyszłościowo podczas szerszego rozwoju i znacznej rozbudowy swojej swoich stron www, praca na takim rozwiązaniu bywa uciążliwa. Elementy pozwalające dodatkowo na budowę sklepu internetowego, różnego rodzaju page buildery oraz dodatkowe wtyczki, powodują dodanie do strony ogromnej ilości dodatkowego kodu. Należy zawsze pamiętać że im więcej kodu, tym strona jest wolniejsza, biorąc pod uwagę że nie wszystkie wywołane w niej funkcje muszą się wykonywać. Jednak w przypadku tego typu rozwiązań, bardzo często są wykonywane. Zatem uniwersalizm przy bardzo dużych i wymagających projektach nie bywa dobrym rozwiązaniem. Osobiście w przypadku większych projektów, polecamy jednak rozpatrzenie użycia autorskiego rozwiązania. O tym który model wybrać, pisaliśmy już na naszym blogu:
Autorski system CMS czy darmowe rozwiązanie - Tworzenie stron internetowych
Biorąc pod uwagę budowę naszej strony www czy realizację projektu o innej specyfice, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy dane narzędzie da nam narzędzia do budowy niezbędnych dla nas elementów. Warto przemyśleć także to czy strona wygenerowana przez wspomniany page builder będzie dla nas wystarczający i w zupełności zadowalający. Dodatkowa rozbudowa o kolejne wtyczki, pluginy czy biblioteki, może znacząco spowolnić naszą stronę. Kolejne dodane elementy mogą nie współgrać z dotychczasowymi, przy czym proces rozbudowy witryny może wymagać rezygnacji z czegoś co dotychczas uważaliśmy za konieczne. Oczywiście istnieje możliwość budowy dodatkowych wtyczek w formie autorskich, szytych pod klienta rozwiązań. Jednak w tym przypadku już nie pomoże nam gotowiec! Tutaj znów generujemy dodatkowe koszty, ze względu na brakującą ilość rozwiązań, co można byłoby pominąć podczas planowania projektu przy wyborze budowania autorskiego rozwiązania od początku. Tak więc zarówno w przypadku sklepów czy serwisów, warto przemyśleć wybór modelu.
Budowa strony w powyższym modelu nie wymaga znajomości programowania. Do budowy projektu wystarczy zrozumieć elementy logiki działania tego typu stron www. W zasadzie nie różni się sposób ich działania od innych, jedynie co wprowadza różnicę to sposób jej powstawania oraz ilość kodu który jest potrzebny do zarządzania nią. Działy handlowe rozwiązań tego typu, ścigają się notorycznie o to by jak najlepiej zaprezentować swoje rozwiązania. Z doświadczenia jednak wiemy że o ile strona www Waszej firmy będzie małą wizytówką, to rozwiązanie się może sprawdzić. Katorgą będzie jednak zarządzanie dużym serwisem, sklepem internetowym z bardzo dużą ilością funkcji w połączeniu tego typu rozwiązaniem.
Nie chcąc wyważać drzwi które są otwarte, nie będziemy bardziej rozpisywać się na ten temat. Jedynie do uzmysłowienia tego jak działa Page Builder, podsyłamy filmik jednego z najpopularniejszych, wprost od jego autorów:
Zobacz Elementor PRO Zobacz Visual Composer
Wielu programistów twierdzi że rozwiązania tego typu dla wielu to ułatwienie i zdecydowanie zredukowanie potencjalnych kosztów budowy strony. W sumie budowa stron internetowych przez osoby które kompletnie nie znają się na programowaniu byłaby utrapieniem, gdyby nie tego typu rozwiązania. Niestety coraz częściej użycie tego typu rozwiązania u "WordPress-owców" staje się standardem... Niestety? Tak! Niestety, ponieważ problem pojawia się dopiero gdy pojawia się "problem".
Niektóre rozwiązania tego typu, dają możliwość edytowania jedynie części strony www naszej firmy. Takie dodatki jak WPBakery nie pozwala nam np. na edycję niektórych elementów, do których możemy mieć potrzebę coś dodać czy wyedytować.
W tym przypadku zdecydowanie pomocnym staje się bardziej popularny i wspomniany powyżej Elementor, jednak który też "święty" nie jest. Nie poruszając tutaj już kwestii innych rozwiązań tego typu, warto zauważyć pewne zalety ale i wady o których wspomnimy poniżej:
Page buildery to w gruncie rzeczy bardzo zaawansowane narzędzia. Jest to na ogół jedno narzędzie które daje ogrom możliwości w celu budowy stron internetowych naszej firmy. Jednak problem polega na tym że mamy te funkcje ograniczone i aby je poszerzyć, należy płacić abonament. W niektórych przypadkach w zasadzie nawet wersja podstawowa wymaga dodatkowych opłat które w okresie pewnego czasu generują całkiem sporą sumę w stosunku do przygotowania jednorazowego projektu autorskiego. Tak więc patrząc od tego że koszt wejścia jest znacznie niższy niż jednorazowy koszt który trzeba ponieść przy autorskim rozwiązaniu, to należy pamiętać że w miarę upływu czasu, musimy płacić abonament za tego typu rozwiązania.
Proste zarządzanie stroną to jeden z punktów którym chwalą się autorzy tego typu rozwiązań. Oczywiście bardzo przyjemnie i łatwo jest po prostu kilkoma kliknięciami wygenerować stronę www, gdy drugi krok to już tylko wprowadzenie tekstów i grafik. Sam generatory tego typu posiadają możliwość pobrania także gotowych "Theme-ów" które nie wymagają dodatkowej pracy, gdy tylko znajdziemy dla siebie odpowiedni. No właśnie... Gdy tylko znajdziemy dla siebie odpowiedni gotowiec dla naszej strony. W przypadku gdy potrzebować będziemy nanieść kilka zmian, nie zawsze z pomocą przyjdzie drag&drop przygotowanych elementów. W tym momencie, może być potrzebna pomoc osoby znającej język kodowania CSS, HTML lub programowania JavaScript przynajmniej. Nie wspominając o przypadku, gdy będzie nam niezbędny autorski moduł czy choćby jakaś mała wtyczka. W takim momencie potrzebny już jest programista który do naszych stron internetowych będzie w stanie dopisać odpowiednią ilość kodu pod nasze wymogi.
W gruncie rzeczy tego typu rozwiązania wyglądają na pierwszy rzut oka na bardzo łatwe. To jednak nie jest takie łatwe jak się wydaje! Samo przygotowanie projektu, owszem nie wymaga większej ilości wiedzy programistycznej. W zasadzie czasami nawet wcale jej nie wymaga. Jednak w przypadku rozwoju strony, jej moderowania i poszerzania jej możliwości o dodatkowe elementy, można sporo narozrabiać! Wyobraźmy sobie że mamy projekt w którym przechowujemy dane naszych klientów... Mało tego, klienci mogą nawet niezbyt specjalnie się obrażać gdy ich dane wypłyną... Zmienią sobie hasła, dane zawarte w Waszym projekcie nie będą danymi wrażliwymi i w zasadzie większość klienci mogą być znajomymi. Co jednak gdy mamy bardzo rozbudowany projekt z danymi wrażliwymi? Co gdy wtyczka przez nas wybrana nie jest już wspierana, osoby wykonujące ją do swojego projektu nie są świadomi że dane klientów (w tym przypadku użytkowników stron internetowych) będą zagrożone? Mamy dosyć spory problem! Nie wspominając o tym że wiele osób używa prywatnych adresów e-mail do tego by rejestrować swoje konta na choćby sklepy internetowe i nie będą zadowoleni z przypadku ujawnienia tych danych na zewnątrz.
Bezpieczeństwo Waszej firmy to podstawa? Zarówno sklepy internetowe, jak małe strony przechowujące dane naszych klientów lub witryny bardziej rozbudowane z kontami użytkowników... To wszystko strony które są zagrożone utratą lub przynajmniej wyciekiem danych. Abstrahując już od tego że możecie mieć własne serwery w firmach i dział IT dbający o bezpieczeństwo i wszelkie aktualizacje oprogramowania... Nie licząc już tego że IT od stron internetowych mogło postawić Wasze witryny, sklepy internetowe czy małe landingi dla Waszej firmy na serwerach budżetowych... Należy pamiętać że wszelkie dodatki typu wtyczki do stron internetowych, które nie będą aktualizowane na bieżąco, są ogromnym zagrożeniem. Dlaczego? Otóż darmowe i ogólnodostępne rozwiązania tego typu co wspomniany WordPress, nie jest tworzony przez jedną firmę o spójnym kodzie. Osoby te które piszą kod, są z reguły także na różnym poziomie umiejętności, co zdecydowanie może spowodować kolejne luki w zabezpieczeniach. O ile wtyczki te są na bieżąco aktualizowane, to można uniknąć problemów... Jednak jeśli wtyczki te nie są wspierane przez autorów lub nie aktualizujemy ich w miarę pojawiania się nowszych wersji, może pojawić się luka którą będzie wykorzystana przez boty. Boty które są niczym innym jak oprogramowaniem napisanym przez programistów którzy nie do końca pragną nam powiedzieć że mamy problemy z bezpieczeństwem na sklepie internetowym czy witrynie.
Finalnie, zawsze możemy zrezygnować z darmowych rozwiązań, silników CMS o ogólnodostępnym kodzie i przejść na rozwiązanie przygotowywane pod konkretne wymagania jako autorskie sklepy internetowe, witryny, serwisy czy mniejsze strony www. W takim przypadku musimy się niestety liczyć z dodatkowymi, większymi kosztami. Jednak w przypadku bezpieczeństwa, już na początku mamy ochronę w formie nieznanego dla botów kodu. Dla botów czyli poniekąd hakerów którzy nie do końca są zawsze złymi programistami! Warto pamiętać że haker nie tylko potrafi napisać złośliwe oprogramowanie ale także wykonać konkretny audyt bezpieczeństwa naszego projektu i nawet banki posiadają swoich programistów odpowiedzialnych za tego typu pracę. Pracę mającą na celu sprawdzenie poziomów bezpieczeństwa, w celu dbania o bezpieczeństwo klientów danego banku i nie tylko.
Pomijając już kwestię bezpieczeństwa, w przypadku autorskiego rozwiązania mamy ułatwioną drogę do tego co potrzebujemy mieć zaprogramowane! Osoba wykonująca witryny czy wspomniane powyżej sklepy internetowe, nie musi przeszukiwać bazy setek tysięcy wtyczek za jedną idealnie dopasowaną do naszego projektu. Po prostu jeśli nie ma czegoś u siebie, jest w stanie napisać ją już nawet w kilka godzin. Dzięki temu sklepy internetowe są szybsze, nie mając niezmierzonej ilości zbędnego kodu wygenerowanego wspomnianymi generatorami. Do tego projekty te dzięki temu że pojawiają się użytkownikowi w krótkim czasie, są atrakcyjniejsze i przyjemniejsze niż te które do w pełni ładowalności potrzebują kilka czy nawet kilkanaście sekund. Zatem tutaj też autorskie, dobrze przygotowane sklepy internetowe będą znacznie atrakcyjniejsze dla użytkownika niż wykonane na generatorze stron. Większość użytkowników pozostanie w naszych sklepach jeśli te będą szybsze i przygotowane od początku według zaleceń. Po więcej informacji w tej sprawie, zachęcamy do lektury:
Autorskie systemy CMS czy darmowe rozwiązanie dla strony
Jeśli dotarłeś do tego etapu wpisu na naszym blogu, prawdopodobnie nie jesteś osobą chcącą uczyć się programowania czy samego tworzenia stron internetowych. Jeśli jednak przypadkiem tak jest, pamiętaj o tym aby rozsądnie dokonać wyboru, platformy na której chcesz pracować. Której byś nie wybrał, znajdziesz klientów na witryny wykonywane w Twojej specjalizacji. Jednak chcąc spać spokojnie - warto wziąć pod uwagę mimo wszystko programowanie od podstaw! Nawet użycie późniejszych kreatorów, pozwoli Ci na znajomość podstaw!
Jak już wspomnieliśmy powyżej w naszych rozważaniach, jest kilka ważnych superlatyw przemawiających za tym by nasze sklepy internetowe były budowane na bazie autorskich systemów CMS. O tym wszystkim dowiecie się powyżej i na naszym blogu we wpisie:
Autorskie systemy CMS czy darmowe rozwiązanie dla strony
Szukając specjalistów od stron, można natrafić na osoby, które mają ogromną wiedzę teoretyczną, jednak jak wiadomo, teoria od praktyki bardzo często odbiega i to znacząco. Zlecając budowę strony internetowej dla swojej firmy, warto wziąć pod uwagę wykonawcę, który oferuje także pozycjonowanie stron (niekoniecznie duża agencja SEO) lub przynajmniej ma minimum wiedzy z tego zakresu. Podczas wybierania specjalistów od stron, warto wziąć pod uwagę kilka innych czynników, o których przeczytacie w poniższych artykułach. Zanim zatem dokonacie wyboru, weźcie pod uwagę kilka praktycznych wskazówek:
Myślę że w przypadku lektury powyższych linków, informacji od początku artykułu, zdecydowanie łatwiejsze będzie wybranie nie tylko wykonawcy, ale także modelu w jakim chcecie mieć wykonanie waszych stron internetowych.
W zasadzie zakres obowiązków przy stronie nie obejmuje copywritingu, czy towarowania przykładowo sklepu internetowego, do wykonawcy strony internetowej. Samo przygotowanie projektu od strony merytorycznej czy późniejsze zarządzanie stron internetowych należy do ich administratora (najczęściej właściciela). Naniesienie przykładowych danych, grafik stockowych lub tzw. placeholderów to głównie standardowe elementy które zawarte będą w projekcie naszych stron internetowych. Oczywiście gdy umowa z wykonawcą jest nie tylko na samo przygotowanie przygotowanie strony to już kwestia odosobniona. Sytuacja może także wymagać od wykonawcy np. optymalizację projektu czy samo pozycjonowanie. W wielu przypadkach firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych, zajmuje się także ich późniejszym pozycjonowaniem. Dodatkowo takiemu wykonawcy bardzo często można zlecić utrzymanie stron internetowych które wykonał. Zakres jaki obejmuje jego praca to kwestia umowna i nie trzyma się nigdy sztywnych ram. W przypadku naszych usług, klient zawsze może liczyć na "płacę i wymagam"!
Należy także pamiętać że nawet implementacja zwykłych statystyk wymaga implementacji pewnych elementów do których użytkownik musi mieć wgląd. Są to niezbędne informacje tak jak regulamin w przypadku sklepów internetowych, podobnie polityki prywatności czy informacji odnoszących się do modułów zewnętrznych takich jak usługodawcy przelewów błyskawicznych itp.
Pamiętajcie aby zwracać uwagę nie tylko na odpicowane portfolio wykonawcy! Pamiętajcie o tym aby to jego klienci byli zadowoleni a opinie były zweryfikowane a nie kupione w sieci, wystawiane przez "lewe" konta. Do tego warto zaznajomić się z wcześniejszymi informacjami, gdzie podsyłamy do naszych artykułów ukazujących aspekty na które należy zwrócić uwagę od strony technicznej i nie tylko!
Jeśli zatem szukasz wykonawcy do realizacji swoich stron internetowych... Jeśli potrzebujesz profesjonalnej budowy sklepu internetowego... Jeśli szukasz kogoś kto wykona od podstaw projekt aplikacji webowej, systemu CMS, CRM lub innego projektu na potrzeby Twoje lub Twojej firmy...
Tworzenie stron internetowych Warszawa i nie tylko
Mateusz Ratajczak