R A T A Q . P L

Ładowanie

TTFB (Time To First Byte) - czym jest, jak poprawić, czego pilnować - tworzenie stron internetowych RATAQ

Optymalizacja stron internetowych nie jednemu potrafi spędzić sen z powiek. Proces męczący o tyle, o ile źle przygotowany projekt strony internetowej, będzie wymagał każdorazowej optymalizacji przy jakichkolwiek działaniach. W przypadku małych stron typu landing page, nie jest to jakiś duży problem. Co w przypadku większych serwisów lub sklepów internetowych działających w modelu dropshippingowym?

TTFB czyli time to first byte - o czym mowa?

TTFB co to jest - czym jest Time To First Byte

W sieci pojawia się wiele wpisów dotyczących współczynnika TTFB który jest skrótem od "time to first byte". Tłumacząc na język polski zarówno dosłownie jak i z pełną logiką, można wywnioskować iż jest to czas do pierwszego bajta. Aby to zrozumieć, należałoby przede wszystkim zrozumieć cykl w jakim działa wygenerowanie gotowej strony internetowej. Ściślej rzecz ujmując, cykl przez jaki musi przejść kod, aby pojawiła się ona w oknie naszej przeglądarki. 

Strona internetowa to nic innego jak program, który działa dzięki kilku dodatkowym elementom jakimi są:

  • Kod z którego składa się ten program (strona internetowa)
  • Serwer zawierający interpreter, który ten program odpowiednio "tłumaczy"
  • Adres IP który pokieruje nas do odpowiedniej strony (domena internetowa to także swego rodzaju adres IP - pośrednio)
  • Przeglądarka internetowa w komputerze użytkownika, która wyświetli odpowiednio gotową już stronę 

Oczywiście jest to bardzo skrócona lista, nie obejmująca wiele mniej ważnych ale potrzebnych elementów. W takim przypadku, sam proces generowania strony internetowej obejmuje:

  • Wysłanie żądania wyświetlenia strony, z naszej przeglądarki do serwera. Nie inaczej jak wywołując domenę dla naszej strony poprzez jej wprowadzenie do okienka adresu URL i kliknięcie przycisku enter.
  • Przetworzenie przez wspomniany interpreter, naszego kodu strony a następnie w odpowiedzi na powyższe żądanie, wysłanie w odpowiedzi, przetworzonego już kodu. Kodu który zrozumie nasza przeglądarka.
  • Przeglądarka wygeneruje odpowiedni wygląd oraz treści, poprzez otrzymany od serwera kod.

Niby bardzo proste, jednak ta lista także została skrócona, tylko po to aby wyjaśnić czym jest współczynnik "time to first byte". 

TTFB co to jest - czym jest Time To First Byte

Teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy w biurze księgowym. Prosimy o to, aby księgowa wykonała ksero naszej faktury którą wystawiliśmy choćby pięć lat wcześniej. Księgowa otrzymując prośbę, udaje się do archiwum, potrzebując czasu na znalezienie odpowiedniego segregatora oraz wyszukanie w nim odpowiedniego dokumentu. Kolejno musi wykonać szereg innych zadań takich jak włączenie ksera, wykonanie skanowania (dając czas skanerowi który w tym przypadku jest naszym interpreterem). Dopiero po wykonaniu ksera, otrzymujemy do rąk (nasza przeglądarka) skan faktury (nasza strona internetowa którą widzimy w oknie przeglądarki).

Na wszystko to, potrzebny był czas. A więc dokładnie tak samo, nasz serwer potrzebuje czasu aby móc przekazać nam to, jak wygląda nasza strona. TTFB (time to first byte) to nic innego jak właśnie ten czas, do momentu gdy nasza strona zacznie się pojawiać na ekranie. 

Bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość że TTFB to czas kończący się w momencie gdy strona zacznie się pojawiać a nie gdy zobaczymy ją w finalnej formie. Otóż po rozpoczęciu procesu generowania strony już w naszej przeglądarce (gdy "time to first byte" się zakończy), nasza przeglądarka może pobierać dane jeszcze z innych serwerów. Dane które będą odpowiadały za dodatkowe elementy na stronie, które mogą pobierać się równolegle lub nawet po wygenerowaniu się strony.

TTFB co to jest - czym jest Time To First Byte

Jak sprawdzić czy ttfb jest na naszej stronie prawidłowe?

W sieci istnieje nieco narzędzi, które pozwolą nam na weryfikację czasu ładowania się naszej strony. Narzędzie takie jak gtmetrix.com czy PageSpeed Insights, dają możliwości nie tylko badania pełnego wczytywania się strony ale m.in. poruszony w tym wpisie współczynnik "time to first byte" czyli TTFB. Wystarczy podać adres naszej strony internetowej a dzięki temu poznamy między innymi TTFB.

Czas odpowiedzi serwera a TTFB - czy to nie to samo?

W głównej mierze, obie te rzeczy oznaczają to samo. Jednak warto wiedzieć że sam czas odpowiedzi serwera na nasze żądania, będzie składał się z kilku etapów. Poruszając kwestię biura księgowego i naszej faktury, możemy podzielić proces odpowiedzi na etapy:

  • Musimy powiedzieć co dokładnie potrzebujemy (czas w jakim żądanie z naszej przeglądarki dociera do serwera)
  • Księgowa musi zastanowić się gdzie znajduje się segregator (czas w którym serwer przetwarza nasze żądanie)
  • Księgowa szuka naszej faktury (serwer przetwarza odpowiedni kod wraz z odpytywaniem bazy danych o odpowiednie dane)
  • Księgowa rozpoczyna kserowanie (serwer przesyła nam pierwsze dane dotyczące strony)
  • Księgowa kończy kserowanie i przekazuje nam fakturę (serwer zakończył przekazywanie danych, nasza przeglądarka pobrała kod i zewnętrzne elementy, po czym wyświetla nam gotową stronę)

Biorąc jednak pod uwagę że są to bardzo krótkie, niemal niewyobrażalne dla nas czasy, uznajemy że czas odpowiedzi serwera a TTFB, to jedno i to samo. Z tą uwagą że wspomniane zewnętrzne elementy dla przeglądarki to nic innego jak dodatkowe biblioteki, których czas ładowania nie wchodzi w skład TTFB.

TTFB co to jest - czym jest Time To First Byte

TTFB jako element wpływający na wizerunek ogólny

W zasadzie pozostając przy biurze księgowym, wyobraźmy sobie że:

  1. Idąc do biura księgowego musimy zaczekać aż jego pracownik wróci z kawy, zakończy rozmawiać przez telefon albo jeszcze do tego zrobi zakupy. W tym przypadku, ksero jednego dokumentu wykonano nam po upływie kilkunastu minut lub nawet o wiele dłuższym czasie.
  2. W tym samym przypadku, nasz księgowy już na wejściu pyta nas w czym może pomóc. W tym przypadku, ksero wykonane jest po upływie maksymalnie kilku minut. Problem jednak polegał na tym że nasze segregatory były kilka budynków dalej, co spowodowało nieznacznie wydłużony czas.
  3. Podobnie jak w poprzednim przypadku, pracownik od ręki wykonuje ksero. Różnica jednak polega na tym że segregatory są w tym samym lokalu, ułożone w należytym porządku.

Obrazując powyższe przypadki na to, jaki wpływ będzie miał TTFB na klienta, bardzo łatwo zrozumieć to, przekładając na trzy przypadki gdzie:

  1. Nasza strona jest nieprawidłowo przygotowana. Kod w którym została ona napisana jest bardzo chaotyczny a do tego nasz serwer jest strasznie wolny i przeładowany. Powodem tego, czas w jakim nasza strona wyświetli się w przeglądarce będzie drastycznie wydłużony.
  2. W tym przypadku, nasza strona wyświetli się nie w kilkanaście sekund a w kilka. Jednak z powodu strasznego chaosu panującego w naszym kodzie, nawet najszybszy serwer nie będzie w stanie przesłać do przeglądarki odpowiedniego kodu w czasie, który zadowoli użytkownika.
  3. W ostatnim przypadku, nasza strona wyświetli się w czasie krótszym nawet niż jedna sekunda.

Reasumując, łatwo wyobrazić sobie tym razem klienta w sklepie internetowym, który na pokazanie produktu musi poczekać każdorazowo po kilkanaście sekund. Następnie, ten sam klient odwiedzający sklep z punktu trzeciego. Łatwo sobie wyobrazić gdzie wróci, prawda?

TTFB co to jest - czym jest Time To First Byte

Czy TTFB na wpływ na SEO?

Wiele osób zastanawia się czy wybór hostingu i sam czas reakcji serwera (TTFB) ma jakikolwiek wpływ na pozycjonowanie. Czas ten jako sam w sobie nie ma wpływu na proces pozycjonowania. Google interesuje się bardziej treściami niż samym czasem, choć łatwo sobie wyobrazić że strony wczytujące się kilkadziesiąt sekund, nie pojawią się wcale w sieci, biorąc pod uwagę że nawet boty nie będą w stanie indeksować takiej witryny. 

Jednak mając na uwadze realne wyniki stron, różnica kilkudziesięciu czy kilkuset setnych części sekundy, nie wpłynie na jakość samego pozycjonowania. Jednak biorąc pod uwagę że użytkownicy nie będą mieli ochoty odwiedzać takich stron, warto zadbać o TTFB (time to first byte).

Jeśli zastanawiacie się jak poprawić TTFB... To bardzo proste... Wybierając odpowiedni serwer i mniej proste, tworząc bardziej zoptymalizowane projekty.

W tej samej kategorii:

Firmy od stron internetowych - jak znaleźć - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Firmy od stron internetowych - jak znaleźć

Wstępnie warto zwrócić uwagę na to czym jest i co powinna zawierać strona internetowa dla firm. Otóż skuteczna strona internetowa dla firmy powinna charakteryzować się szeregiem cech, które przyciągają uwagę, zwiększają zaufanie użytkowników i wspierają cele biznesowe. Oto kilka kluczowych cech, które warto uwzględnić:Responsywność: Projektant stron internetowych musi pamiętać że strona powinna być dostosowana do różnych urządzeń, takich jak komputery, tablety i smartfony, aby użytkownicy mieli pozytywne doświadczenia niezależnie od używanego sprzętu(...)

Jaki cms dla strony firmowej? - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Jaki cms dla strony firmowej?

Jaki CMS dla Firmy Wybrać? Jak Wybrać Najlepszy System Zarządzania Treścią?W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, posiadanie skutecznej witryny internetowej staje się nieodłącznym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Jednakże, aby utrzymać witrynę w optymalnej formie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego Systemu Zarządzania Treścią (CMS). W artykule tym, przyjrzymy się kluczowym pytaniom związanym z wyborem CMS dla firmy i jak dokonać najlepszego wyboru(...)

Tworzenie nowoczesnych stron internetowych - czyli działamy według aktualnego trendy - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie nowoczesnych stron internetowych - czyli działamy według aktualnego trendy

W dobie dynamicznego rozwoju technologii oraz wzrostu znaczenia obecności online dla biznesu, tworzenie stron internetowych staje się nieodzownym elementem strategii marketingowej i biznesowej. Firmy, które pragną odnieść sukces w dzisiejszym cyfrowym środowisku, nie mogą zaniedbywać swojej obecności w sieci. W tym kontekście kluczowe staje się profesjonalne podejście do projektowania stron internetowych, które nie tylko przyciągnie uwagę odwiedzających, ale także przekształci ich w lojalnych klientów(...)

Kochamy to co robimy!
Świadczą o tym nasze opinie:

Zaufali nam m.in.

Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra

Serwis używa plików cookies w celu zbierania danych analitycznych oraz pełnienia pozostałych funkcji świadczonych na rzecz użytkowników. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych oraz procesach płatniczych których pliki dotyczą, znajdziesz w poniższych dokumentach:

Polityka prywatności Regulamin Akceptacja cookies