Autorski system CMS czy darmowe rozwiązanie?

Tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie

Autorski system CMS czy darmowe rozwiązanie?

Autorski system CMS czy darmowe rozwiązanie?

Autorskie systemy CMS czy jednak darmowe rozwiązania dostępne na rynku?

Jak wiadomo, era tworzenia stron internetowych w języku HTML oraz CSS już dawno za nami. Pozostało po niej kilka wyników w formie stron zapomnianych, stawianych na darmowych hostingach z reklamami  No cóż, od czegoś przecież trzeba było zacząć 

Jak wygląda dziś tworzenie stron internetowych?

Faktem jest to, że aktualnie tworzenie stron internetowych (zarówno jako autorskie systemy CMS jak i darmowe rozwiązania)  wymaga większego zaangażowania nie tylko czasowego ale także umiejętnościowego. W dzisiejszych czasach, podstawą do stworzenia poprawnie wykonanej strony internetowej jest przede wszystkim (ciągle aktualizowany) język PHP z obsługą bazy danych. Do tego należy (również wciąż aktualizowane) język HTML (aktualnie w wersji piątej) oraz język arkusza stylów CSS (aktualnie w wersji trzeciej). Dodatkowo, nieodłącznym elementem naszej strony staje się biblioteka jQuery.

Terminologia i wyjaśnienia:

PHP – język, dzięki któremu jesteśmy w stanie napisać wszelkie funkcjonalności, moduły a końcowym efektem jego użycia jest panel zarządzania treścią (miejsce gdzie edytujemy wszystkie treści bez jakichkolwiek umiejętności programistycznych) oraz „przednią częścią strony” (tą widoczną przez każdego użytkownika po wpisaniu naszego adresu www).

HTML – język, dzięki któremu wykonamy szkielet konstrukcyjny dla wyglądu naszej strony. Jest on używany zarówno do wykonania wyglądu panelu administracyjnego jak i części przeznaczonej dla użytkowników strony.

CSS – język, będący bezpośrednio powiązany z wyżej opisanym HTML.  Dzięki CSS („język styli”) jesteśmy w stanie zaprogramować pożądany przez nas wygląd szkieletu naszej strony. Dzięki niemu, kod HTML staje się z automatu przejrzystym kodem a same elementy na stronie możemy dzięki naszemu CSS opisać poprzez atrybuty typu np. kolor wypełniający dany element, przerwę między danym elementem a jego sąsiednimi elementami szablonu oraz wiele innych opcji.

Baza danych – element przechowujący wszystkie nasze dane które wyświetlane są na naszej stronie. Edycja w panelu administracyjnym polega (w skrócie) na zmianie tych danych bezpośrednio w bazie danych (dane pobierane są z bazy, wyświetlane w formularzu a na koniec poprzez ten formularz edytowane a zmienione dane „lądują” na miejscu starych danych), natomiast strona widoczna dla zwykłego użytkownika po prostu pobiera je z bazy danych i wyświetlają.

jQuery – biblioteka napisana w języku java script*, dzięki której możemy dokonać „uplastycznienia” naszej witryny. Przykładem zastosowania jest pojawianie się (przenikanie) elementów strony podczas przewijania strony, płynne przewijanie strony oraz wiele innych.

Wszystkie powyższe biblioteki używane są zarówno w projektach autorskich (autorskie systemy CMS) jak i w darmowych rozwiązaniach.

Co wybrać, czyli darmowy CMS vs autorskie systemy CMS

W internecie aż kipi od porównań, mających na celu umożliwienie porównania tych dwóch systemów składających się z plików napisanych w powyższych językach. Różnice nie polegają jednak na sposobie powstawania tych systemów, jednak są dwie podstawowe którymi są:

  • cena – autorskie systemy pisane pod klienta są droższe od tych które są ogólnodostępne na rynku
  • bezpieczeństwo i wygoda – darmowe systemy dostępne są dla wszystkich, każdy zna kod, wie w jaki sposób wywoływany jest panel administracyjny a przy tym jeśli właściciel nie ma czasu na „pilnowanie” strony mogą wyniknąć spore problemy. O wiele wygodniejsze mogą być odpowiednio przemyślane autorskie aplikacje CMS z racji tego że najpotrzebniejsze rzeczy mamy zawsze pod ręką. Prawdą jest natomiast że w darmowych rozwiązaniach jesteśmy zdani na to co programista chciał i niewiele możemy zdziałać dla ułatwienia sobie pracy.

Wiele osób, twierdzi też że za dodatkowe funkcjonalności dla autorskich systemów CMS należy dodatkowo dopłacać przy każdym rozszerzaniu ich opcji.

W przypadku moich realizacji jako autorskie systemy CMS, stali klienci mają nieodpłatną możliwość rozszerzania funkcjonalności czy też dopisywania nowych opcji. 

Zapraszam także do śledzenia fanpage: autorskie systemy CMS