R A T A Q . P L

Ładowanie

Sklep dropshippingowy - czym jest, na co uważać i jak się nie przejechać! - tworzenie stron internetowych RATAQ

Dropshipping w sklepie internetowym — co to jest?

Od dłuższego czasu na rynku zaczęły pojawiać się pewnego rodzaju sklepy internetowe, które działają w specyficznym modelu sprzedażowym. Wyobraźcie sobie, że posiadacie sklep, który zarabia bez większych kosztów w prowadzeniu. Czy to jest możliwe? Częściowo tak, częściowo nie!

Model sprzedaży dropshippingowej polega na tym, że właściciel sklepu obsługujący sprzedaż, bezpośrednio nie ma nic wspólnego z towarem, który sprzedaje. Plusy tego są oczywiste! Sprzedawca nie może prowadzić swój sklep bez magazynu, pobierając ofertę towarową bezpośrednio od swoich dostawców. Docelowo, podczas zamawiania, towar zostaje przesłany z magazynu hurtowni, z którą rozpoczynamy współpracę. Dzięki temu, po stronie sklepu leży jedynie integracja go z hurtownią na kilka możliwych sposobów. Najpopularniejszy sposób integracji hurtowni to realizacja procesu za pośrednictwem pliku XML. Czy jest to dobry sposób? Na pewno jest to bardzo popularny i najczęściej (niestety) praktykowany rodzaj procesu integracyjnego.

 

Sklep dropshippingowy — Rodzaje implementacji.

Jest kilka minusów, ale i plusów tego typu integracji. Otóż dzięki plikom XML, w przypadku darmowych systemów CMS jak WordPress, Shoper, czy jakikolwiek inny silnik, dają nam możliwość implementacji we własnym zakresie. Wystarczy zakupić wtyczki za kilkadziesiąt dolarów, po czym w myśl tzw. tutoriala, jesteśmy w stanie wykonać import we własnym zakresie. Świetnie! Po kilku minutach możemy mieć w sklepie nawet kilkaset tysięcy plików zaimportowanych bezpośrednio na naszym serwerze. Co jednak stanie się, gdy hurtownia zrobi nam psikusa i zmieni kody SKU lub EAN, po którym nasz import rozróżnia produkty? Co, gdy sklep internetowy nie odróżni nowego produktu, bo przypadkiem hurtownia podmieni produkty pod kodami i nasz asortyment od razu zaczyna płatać nam figle.

Innym sposobem implementacji jest możliwość połączenia się swoim sklepem po API udostępnionym ze strony hurtowni. Plusy API? Głównymi plusami dostępu do API hurtowni, jest możliwość uniknięcia sytuacji, gdy na sklepie posiadamy udostępniony produkt, który docelowo w hurtowni dostępny nie jest. Pomimo iż większość dostawców oferuje dostęp do platform B2B, to platformy te nie gwarantują dostępu do API. Nawet jeżeli posiadają, są one niedopracowane a ich możliwości, nie są wystarczające. Istnieją platformy, które udostępniają możliwość implementacji po wspomnianym API, jednak jest ich zdecydowanie mniej.

Sklep dropshippingowy — który rodzaj importu hurtowni jest dla mnie lepszy?


Prowadzenie sklepu bez magazynu prowadzi za sobą pewne ograniczenia. Oferowanie produktów bez ich magazynowania, może powodować błędy, w wyniku których możemy natrafić na pewne nieprzyjemne sytuacje, gdzie w wyniku pomyłki, nasz klient będzie miał do nas pretensje. Jak się przed tym chronić? Oczywiście odpowiednio przygotowanym regulaminie, w którym możemy zawrzeć stosowne punkty. Mimo wszystko, wszyscy jesteśmy ludźmi, więc nawet wybór np. REST API, nie da nam możliwości zupełnego zniwelowania takiego ryzyka. 

Jeśli jednak zastanowić się nad tym, która opcja jest dla nas lepsza, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie API. Przy dobrze przygotowanym rozwiązaniu, o którym mowa, istnieje możliwość nie tylko pobierania oferty hurtowni czy stanów magazynowych. Dzięki tego typu rozwiązaniu, mamy możliwość wykonania takiej implementacji, która będzie w stanie samodzielnie składać zamówienia w hurtowni czy przekazywać uwagi bezpośrednio od naszego klienta.

Niestety, w przypadku implementacji API, w wielu przypadkach jest to nieco droższy proces niż zwykła implementacja pliku XML, który potrafi przysporzyć nam wielu problemów.

Gotowy sklep a implementacja — implementacja hurtowni dropshippingowej krok po kroku!

Jeśli jesteśmy właścicielami gotowego sklepu internetowego, nic nie stoi na przeszkodzie zmiany lub implementacja nowego dostawcy. Nie ma znaczenia czy używamy platformy shoper, WordPress z dodatkiem WooCommerce czy jakiegokolwiek rozwiązania w modelu SaaS. W przypadku rozwiązania, które pozwala na trzymanie plików na naszym serwerze, sytuacja jest bardzo prosta. W przypadku rozwiązań typu SaaS bardzo często musimy wykonać tzw. pośrednika, który zaimportuje do siebie całą hurtownię, a następnie przygotuje odpowiednio spreparowany plik XML dający następnie możliwość implementacji produktów. 

Jak wygląda implementacja krok po kroku naszej hurtowni? 

Sklep dropshippingowy — import za pośrednictwem plików XML.

Internetowy dropshipping, zaczynamy właśnie od importu produktów z wybranej przez nas hurtowni. Na tym etapie, za pośrednictwem przekazanych linków, napisany przez programistę program, pobiera treści i generuje pliki XML. Z nich kolejno, pobierane są wszystkie produkty i:

  • Sprawdzana jest ich obecność na sklepie, po czym poprawiana ich ilość magazynowa.
  • W razie braku takiego produktu jest on dodawany do oferty wraz z niezbędnymi informacjami.
  • Podczas zapisywania do bazy, stosowany jest przemyślany mechanizm, pozwalający zweryfikować kolejnym razem czy przypadkiem nie mamy w bazie produktów, które nie są już dostępne u naszego dostawcy.
  • Tymczasowy plik zostaje usunięty, a podczas kolejnego sprawdzania hurtowni przez program, generowane są nowe pliki z aktualnym na daną chwilę stanem magazynowym.

Powyższy mechanizm jest oczywiście bardzo uproszczony. W wielu przypadkach otrzymujemy dostęp do przynajmniej dwóch plików XML, gdzie jeden zawiera stany magazynowe produktów a drugi wszystkie informacje o danych produktach. Zamiast plików XML możemy otrzymać pliki CSV lub jedne i drugie.

 

Internetowy dropshipping z implementacją poprzez API lub hybrydową.

Drugi wspomniany przez nas sposób, nie różni się wiele od pierwszego. Zyskuje on jednak ogromną przewagę, dając możliwość weryfikacji stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. Zapytanie do hurtowni o konkretny produkt, program może wykonać w ułamku sekundy, podczas włączania strony danego produktu. Dzięki czemu klient realizuje swoje zakupy krok po kroku, przy czym nie ma świadomości, że każdorazowe odświeżenie linka, pod którym widzi produkt, powoduje zapytanie hurtowni o jego aktualny stan magazynowy. Oczywiście to kolejne i nie ostatnie „za” wyborem właśnie API, zamiast plików XML. Podobnie jak w pierwszym sposobie, tak tutaj nie robi różnicy czy to platforma shoper, inne rozwiązanie typu SaaS czy też rozwiązanie typu open souce.

Warto pamiętać, że istnieje także możliwość implementacji hybrydowej, co nie jest niczym nadzwyczajnym. Wygląda to tak, że hurtowni pozwala nam pobrać listę dostępnych produktów poprzez pliki XML lub CSV, po czym stany magazynowe konkretnych produktów możemy weryfikować właśnie za pośrednictwem dostępnego API. 

Tak więc rozwiązania typu SaaS, takie jak shoper, sky-shop i wiele innych, wymagają od nas przygotowania pośredniego „programu”, który obsłuży proces przetwarzania produktu, generując docelowy plik XML, który zostanie wczytany w konkretną aplikację. 


O ile duża część tego typu rozwiązań posiada właśnie import poprzez plik XML lub API XML, o tyle wspomniany Shoper ma przygotowaną opcję komunikacji REST API. W przypadku rozwiązania typu WordPress oraz WooCommerce, mamy możliwość importu za pośrednictwem dostępnego dodatku takiego jak WP All Import.

Nieco więcej pracy pojawia się przy autorskich lub dedykowanych rozwiązaniach, gdzie do dokonania importu oferty hurtowni na naszym sklepie, musimy dokonać poprzez dopisane specjalnie funkcje. Programista zmuszony w takim przypadku jest dopisać stosowny fragment programu, który pozwoli na to, aby oferta naszej hurtowni, znalazła się na stronie naszego sklepu internetowego. Oczywiście pamiętając o usuwaniu z niej produktów, które w danej chwili przestają być dostępne w hurtowni, czy aktualizacjach stanów magazynowych.

Dropshipping internetowy — na co uważać?

Jest wiele haczyków podczas współpracy z hurtowniami działającymi w modelu dropshippingowym. Pewnie zastanawiacie się nad tym, co może przydarzyć się podczas takiej współpracy? Jest kilka rzeczy, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, właśnie po to, aby nie dopłacać do interesu. Na czym należy się skupić podczas wyboru hurtowni dropshippingowej? Poniżej lista kilku najważniejszych aspektów:

  • Ustawowy zwrot towaru — możliwość zwrotu przez klienta, bez podania przyczyny. Czyli co stanie się z towarem, jeśli klient zechce go oddać? Wiele hurtowni nie pochwali się przed zawarciem współpracy, że jeśli klient zdecyduje się na zwrot, oni towaru nie przyjmą. W takim przypadku na Twoich barkach leży przyjęcie zwrotu oraz co najważniejsze, zwrot gotówki. Zatem w tym przypadku masz zobowiązania w stosunku do hurtowni, do klienta a na dodatek towar leży u Ciebie. Jak to wygląda realnie? Kupiłeś sobie sprzęt, płacąc za niego dwa razy! O ile w przypadku zwrotu drobnego i taniego towaru nie ma problemu z przyjęciem i poszukaniem nowego kupca, o tyle w przypadku sprzętu RTV czy AGD za kwotę kilku tysięcy, staje się to już problematyczne.
  • Reklamacje jak wygląda proces składania reklamacji przez klienta. Czy gwarancja dawana Tobie jako osobie nabywającej towar w świetle przepisów, przysługuje możliwość odsprzedaży towaru wraz z gwarancją? Gdy w regulaminie hurtowni jest uwzględniony punkt, mówiący o tym, że gwarancja uznawana jest tylko w przypadku braku odsprzedaży towaru do swojego klienta, mamy problem. Oczywiście taki punkt nie do końca jest zgodny z prawem, jednak powoduje to wiele nieprzyjemnych sytuacji, gdy klient naszego sklepu chce zareklamować towar.
  • W powyższym przypadku bardzo często hurtownie praktykują zwyczaje, braku zwrotu ustawowego (14 dni od zakupu), ponieważ dla nich to Wy jesteście klientem, a nie ogniwo końcowe, którym staje się Wasz klient.
  • Czas wysyłkiciężko opracować regulamin własnego sklepu, gdy nie jesteśmy w stanie otrzymać gwarancji czasu dostarczenia produktu do naszego klient przez hurtownika. W przypadku braku takiego obwarowania regulaminem hurtownia może wysłać towar nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu dniach, gdzie w trakcie realizacji klient może wystąpić do Was o zwrot gotówki. W tym przypadku zostajemy z przysłowiową ręką w nocniku, znów mając towar, zobowiązania finansowe względem swojego klienta oraz jednocześnie wobec naszej hurtowni. 
  • Sprzedaż hurtowa czy także detaliczna? Wielu hurtowników nie przyzna się na początku do prowadzenia swoich sklepów internetowych. Mieliśmy przyjemność trafić na tego typu hurtownie która twierdziła, że prowadzi sprzedaż hurtową, w modelu dropshippingowym, ale nie detaliczną. Co się okazywało później? Że w sieci istnieje kilka kanałów sprzedaży zarejestrowanych na dane jednego z członków spółek prowadzących hurtownie. Jak więc łatwo się domyślić, nawet pomimo dużego rabatu ze strony hurtowni, nie byliśmy w stanie przebić ich ceny detalicznej na konkretnych sklepach. Co w takim przypadku? Najlepiej trzymać się od takiej hurtowni z daleka!
  • Materiały reklamowe? Warto przed rozpoczęciem współpracy z hurtownią, zapytać, czy w ramach zamówień dropshippingowych, dołączają materiały reklamowe swoje lub swoich sklepów. Tutaj warto także zapytać o to, czy poza materiałami, których pewnie nie dołączają, dopisują np. swoje dane kontaktowe widoczne właśnie w innych sklepach. To elementy, po których nasi klienci dojdą jak po nitce do tańszych towarów, przez co automatycznie podkradają nam hurtownicy naszych klientów, których zdobywamy w różny sposób. Najczęściej inwestujemy pieniądze w reklamy, czy firmy pozycjonujące strony www, po czym zdobyty klient ucieka do takiego sklepu (nazywając rzeczy po imieniu, po prostu do hurtowni).

Powyżej to tylko kilka przykładowych elementów, na które należy zwracać uwagę. Dzięki temu ominie nas wiele przykrych sytuacji a hurtownię uda nam się wybrać rozsądnie i rzeczowo.

Przykłady te zostały opracowane głównie na bazie doświadczeń naszych klientów. Więc nie są one zmyślone a całkiem realne.

W tej samej kategorii:

Firmy od stron internetowych - jak znaleźć - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Firmy od stron internetowych - jak znaleźć

Wstępnie warto zwrócić uwagę na to czym jest i co powinna zawierać strona internetowa dla firm. Otóż skuteczna strona internetowa dla firmy powinna charakteryzować się szeregiem cech, które przyciągają uwagę, zwiększają zaufanie użytkowników i wspierają cele biznesowe. Oto kilka kluczowych cech, które warto uwzględnić:Responsywność: Projektant stron internetowych musi pamiętać że strona powinna być dostosowana do różnych urządzeń, takich jak komputery, tablety i smartfony, aby użytkownicy mieli pozytywne doświadczenia niezależnie od używanego sprzętu(...)

Jaki cms dla strony firmowej? - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Jaki cms dla strony firmowej?

Jaki CMS dla Firmy Wybrać? Jak Wybrać Najlepszy System Zarządzania Treścią?W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, posiadanie skutecznej witryny internetowej staje się nieodłącznym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Jednakże, aby utrzymać witrynę w optymalnej formie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego Systemu Zarządzania Treścią (CMS). W artykule tym, przyjrzymy się kluczowym pytaniom związanym z wyborem CMS dla firmy i jak dokonać najlepszego wyboru(...)

Tworzenie nowoczesnych stron internetowych - czyli działamy według aktualnego trendy - tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie nowoczesnych stron internetowych - czyli działamy według aktualnego trendy

W dobie dynamicznego rozwoju technologii oraz wzrostu znaczenia obecności online dla biznesu, tworzenie stron internetowych staje się nieodzownym elementem strategii marketingowej i biznesowej. Firmy, które pragną odnieść sukces w dzisiejszym cyfrowym środowisku, nie mogą zaniedbywać swojej obecności w sieci. W tym kontekście kluczowe staje się profesjonalne podejście do projektowania stron internetowych, które nie tylko przyciągnie uwagę odwiedzających, ale także przekształci ich w lojalnych klientów(...)

Kochamy to co robimy!
Świadczą o tym nasze opinie:

Zaufali nam m.in.

Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra
Tworzenie stron internetowych Jelenia Góra

Serwis używa plików cookies w celu zbierania danych analitycznych oraz pełnienia pozostałych funkcji świadczonych na rzecz użytkowników. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych oraz procesach płatniczych których pliki dotyczą, znajdziesz w poniższych dokumentach:

Polityka prywatności Regulamin Akceptacja cookies