Ładowanie
Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego? W regulaminie sklepu internetowego powinny znaleźć się informacje o:
Najczęściej w przypadku założenia sklepu internetowego, możemy spotkać się z odosobnionym dokumentem mówiącym o zasadach przetwarzania danych osobowych. Co nie zmienia faktu że regulamin także powinien zawierać podstawowe informacje na temat tego, kto obsługuje zamówienia i odpowiada za ich realizację.
Podejmując się prowadzenia takiego przedsięwzięcia jakim jest sklep internetowy, warto wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim jak działa sklep internetowy i nie tylko. Należy wiedzieć że sklep internetowy oferujący indywidualne projekty czy też w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej będzie działał nieco odmiennie od tego typowego. Choć w większości sklepów internetowych mamy do dyspozycji wiele form płatniczych, to nadal istnieje możliwość iż sklep internetowy takich rozwiązań nie będzie posiadać. Zakładając sklep internetowy musimy przede wszystkim wiedzieć jaką formę działalności obierzemy. Jeśli chcemy zrobić sklep internetowy bez działalności gospodarczej, musimy wiedzieć że nie będziemy mogli na osobę fizyczną (czyli siebie) zarejestrować płatności elektronicznych.
Jednak w przypadku sklepu internetowego rejestrowanego na działalność gospodarczą, bez problemu zarejestrujemy się u usługodawcy który udostępni nam odpowiednie kanały płatności błyskawicznych.
Oczywiście wiadomo że gotowy sklep internetowy i oprogramowanie sklepu internetowego powinno dostarczać tego typu rozwiązania. Jednak w przypadku realizacji sklepu internetowego bez wspomnianej działalności gospodarczej, może być ten aspekt problematycznym. Tutaj wiedząc jak działa sklep internetowy, ten profesjonalny sklep internetowy, nie trudno sobie wyobrazić że aby założyć sklep który wzbudzi zaufanie potencjalnych klientów, musimy rozważyć otwarcie działalności. Ta z kolei pozwoli nam na uruchomienie płatności błyskawicznych w naszym sklepie. Niestety w dzisiejszych czasach, w przypadku realizacji sklepu internetowego może być to niemal konieczne.
Pomijając na ten etap kwestię jaką jest pozycjonowanie sklepu internetowego, wiedząc wstępnie jak działa sklep internetowy (przynajmniej z punktu widzenia użytkownika), musimy wziąć pod uwagę to ze możemy potrzebować kilka innych rzeczy. Wiedząc zatem jak działa sklep internetowy, wiemy też że nie tylko błyskawiczne płatności stały się podstawą. Wiemy też że zastanawiając się jak działa sklep internetowy, dojdziesz do kwestii dostaw towaru. Na pewno nie raz zauważyłeś/aś że ledwo opłacimy zamówienie, a w krótką chwilę na naszą skrzynkę pocztową wpada informacja z numerem przesyłki. Dziwne prawda? Ani trochę! Sklep internetowy w tym przypadku posiada implementację (w większości przypadków) z brokerem kurierskim. We wszystkich przypadkach to jak działa sklep internetowy, doprecyzowuje oczywiście wspomniany już regulamin sklepu. To tam właśnie możemy natknąć się na informację dotyczącą tego że sklep jest podłączony bezpośrednio do systemów konkretnych firm kurierskich. Integracja sklepu internetowego jednak w takim przypadku z kurierem, wymaga indywidualnych umów z uwagi na duże, wypracowane zniżki. W przeciwnym przypadku, bardziej opłacalna staje się integracja sklepu internetowego właśnie ze wspomnianymi brokerami.
O ile płatności i usługi kurierskie w przypadku wielu sklepów to wystarczające rozwiązania, o tyle znajdziemy także wiele platform sklepów internetowych które używają dodatkowych modułów.
O ile sklep internetowy założyć można w kilku krokach, jego podstawową formę wyklikując raptem w jeden czy dwa dni, o tyle zdecydowanie dłużej trwa założenie sklepu bardziej rozbudowanego. Sklep www wymaga w takiej sytuacji więcej czasu, umiejętności i wiedzy. To tak jak z budową domu. Ten modułowy zbudujemy nawet w tydzień, podobnie jak sklep internetowy założyć można w jeden czy dwa dni. W przypadku bardziej złożonych projektów, nie dość że jego pierwotna forma i jej budowa to nawet kilka miesięcy pracy, to finalny wygląd sklepu internetowego i jego funkcje są rozbudowywane w czasie. Zatem jak widać sklep internetowy założyć można szybko, jak i nieco dłużej. Zatem nie da się jednoznacznie określić ile trwa założenie sklepu on-line.
Liczba sklepów internetowych w sieci stale rośnie. Jedna się otwierają, inne kończą swoją działalność. Jedne z nich zakładane są na bazie darmowych i ogólnodostępnych rozwiązań jak np. WordPress oraz WooCommerce, PrestaShop czy innych rozwiązań, inne zaś budowane są na bazie autorskiego lub przygotowanego na zamówienie systemu CMS. To kolejny dowód na to że nie da się określić ile trwa założenie sklepu on-line. Jednak jeśli chodzi o realny czas stworzenia sklepu internetowego który będzie przygotowany pod konkretnego klienta, jednak nie będzie on wymagającym projektem, jest 1-2 tygodnie.
W wielu przypadkach niestety należy doliczyć dodatkowy czas w związku choćby z:
Jak więc wynika z powyższego, założenie sklepu online warto jednak powierzyć zaufanej firmie. Nie do końca "wystukanej z przypadku". Tym bardziej jeśli rozważamy tworzenie stron internetowych tych wartościowych a raczej konkurencyjnych sklepów internetowych.
Przede wszystkim budowa konkurencyjnych sklepów internetowych to nie tylko wyszukana branża. Przecież założyć sklep internetowy może praktycznie każdy. Nawet z minimalną czy nawet zerową wiedzą programistyczną. Proces tworzenia sklepu opisaliśmy mniej więcej powyżej, to jak założyć sklep internetowy, jak sklep internetowy działa itd. Ale co zapewnia sukces sklepu internetowego? Jak sprawić by sklep internetowy wyświetlała górna część wyników wyszukiwania w Google czy innych wyszukiwarkach? Dlaczego wizytówka sklepu stacjonarnego to ułatwia? Dlaczego wiele konkurencyjnych sklepów nie używa darmowych rozwiązań? O tym i nie tylko, w dalszej części wpisu.
Proces tworzenia sklepu to nie tylko jego budowa i późniejsza obsługa zamówień. To przede wszystkim stała praca nad nim, tworzenie treści, reklamowanie i dbanie by sklep zwyczajnie się rozwijał. Aby założyć sklep internetowy wystarczy kilka dni. Aby sklep był widoczny dla klientów oraz przynosił zyski, trzeba zadbać o niego tak jak wiele innych konkurencyjnych sklepów internetowych.
Należy także pamiętać o tym iż sklepy internetowe umożliwiają klientowi kupno produktów wieloma kanałami. Tutaj dochodzi kwestia jaką są etapy tworzenia sklepu. To wtedy, już podczas gdy strona główna sklepu jest projektowana, tworzymy model naszego projektu. Oczywiście wszelkie dodatkowe integracje można implementować po czasie, jednak aby sklep od razu rozpoczął sprzedaż tak jak wiele innych skutecznych sklepów internetowych, musimy wiele elementów zaplanować już na początku. Pamiętajmy aby nasza platforma jaką jest sklep internetowy, wyświetlała zawsze aktualne ceny dla kupujących. W związku ze wspomnianą powyżej dyrektywą, sklepy internetowe umożliwiają (a nawet muszą) wgląd do poprzednich cen. O ile same rozporządzenie i dyrektywa która weszła u nas w życie z początkiem roku nie wymaga stałego monitorowania cen, o tyle za pośrednictwem sklepów internetowych na wielu platformach, jest szansa już dopatrzeć pełną, wielomiesięczną historię zmian cen danego produktu.
Osoba obsługująca sklep internetowy powinna pamiętać także o tym, aby regularnie aktualizować produkty oraz informacje na stronie. Powinna ona także odpowiadać na pytania klientów i rozwiązywać problemy, które mogą się pojawić przy funkcjonowaniu sklepów internetowych. Szczególnie biorąc pod uwagę że działania sklepu internetowego nie da się przewidzieć w pełni, szczególnie gdy nasz sklep został zintegrowany z wieloma innymi platformami. Osoba ta musi pamiętać przede wszystkim że sklep internetowy prowadzony na bieżąco oraz skrupulatnie aktualizowany, wzbudza znacznie większe zaufanie.
Zatem jak widać, potencjalni klienci w ten sam sposób mogą zaufać średnim sklepom internetowym, dużym czy małym. Najważniejsze to to, aby sklep internetowy prowadzony przez nas był godny zaufania i skrupulatnie prowadzony. To czy mamy sklep dedykowany, internetowy sklep licencyjny czy otwierasz sklep internetowy na jakiejkolwiek platformie, czy masz sklep internetowy premium, nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest obsługa użytkowników sklepu internetowego a dzięki temu zarówno dużym, średnim sklepom internetowym czy tym najmniejszym graczom, można wróżyć sukces! Szybkie założenie sklepu nie musi wiązać się z szybkim sukcesem. Wręcz przeciwnie! Na sukces trzeba poczekać.
Tak jak już wspomnieliśmy, sklepy internetowe zwykle nie są problemem w utworzeniu. W dzisiejszych czasach wystarczy minimalna wiedza informatyczna by taki sklep sobie dosłownie wyklikać. Samodzielnie jesteśmy w stanie wziąć udział w zadaniu jakim będzie szybkie założenie sklepu. Jednak należy pamiętać że to szybkie założenie sklepu internetowego zazwyczaj nie skończy się dobrze w przypadku jego promocji. Promocja sklepu internetowego zazwyczaj wiąże się z licznymi reklamami, różnymi sferami marketingu czy wreszcie organicznym jego pozycjonowaniu. Zarówno sklep internetowy premium, jego wersja podstawowa czy wdrożenie sklepu w formie oprogramowania SaaS, wymaga każdorazowo pewnych funduszy na reklamy. Od nas tylko zależy to, jak przebiega forma reklamy, której oczywiście sklep internetowy wymaga za każdym razem. W zasadzie reklama to nieodzowny element sklepu internetowego i jego marketingu. Należy pamiętać że projektowanie stron internetowych to nie tylko opracowanie ich wyglądu czy stworzenie. Projektowanie stron internetowych musi objąć także wspomniane ich pozycjonowanie. Zatem formę optymalizacji którą w większości można zautomatyzować. Warto wspomnieć o tym jak w przypadku pozycjonowania ważny jest hosting sklepu internetowego. Finalnie warto wspomnieć także (będąc przy temacie hostingu) iż rozszerzony sklep internetowy może wymagać zwiększonej mocy serwera by obsłużyć ogrom ilości zapytań realizowanych przez nasz sklep. Finalnie mamy tutaj kolejny dowód że szybkie założenie sklepu nie będzie dobrym rozwiązaniem dla projektu który chcemy w przyszłości rozwinąć. Choćby dlatego że rozszerzony sklep internetowy nie ma prawa działać dobrze, jeśli naszym głównym założeniem jest... Szybkie założenie sklepu internetowego.
Tutaj kluczową rolę gra czas, jaki trzeba poświęcić na jego budowę. Jak nie trudno się domyślić, internetowy sklep licencyjny będzie formą odpowiednia na wspomniane powyżej szybkie założenie sklepu. Jednak na tym etapie należy przemyśleć to, czy będziemy projekt rozwijać czy chcemy jedynie spróbować własnych sił w e-biznesie. To bardzo ważne i będziemy powtarzać o tym notorycznie - szybkie założenie sklepu to jedynie chwilowe rozwiązanie na tzw. próbę. Pozwala ono zaoszczędzić czas i dużą pulę pieniędzy, jednak to dedykowany sklep internetowy pozwoli się rozwijać. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, sklep internetowy powinien dawać możliwość niższych wydatków przy założeniu zwiększonych przychodów. W przypadku gdy sklepy internetowe korzystają z silników takich jak SaaS, nie możemy liczyć na pełnię konfiguracji. Choć sklep internetowy, podstawowe jego wersje nie będą wymagały wiele, to kwestię techniczną sklepu internetowego, zarządzania sklepem internetowym czy tego co i jak możemy zamieszczać na swojej stronie internetowej, pozostawimy bez komentarza. W skrócie można stwierdzić że pomimo iż czas realizacji sklepu jest dłuższy, to sklep internetowy zaprojektowany na zamówienie będzie zdecydowanie lepszą formą późniejszego rozwoju. Przy odpowiednim projekcie i zaplanowaniu tego co potrzebujemy by założyć sklep internetowy i następnie go prowadzić. Niestety nie da się jednoznacznie określić ile kosztuje wykonanie strony internetowej. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo sklepu internetowego na które również składa się wiele czynników. W czasach gdy profesjonalny, gwarantujący bezpieczeństwo transakcji, sklep internetowy staje się standardem, nie ma miejsca na półśrodki.
Zdarza się że klient potrzebuje sklepu internetowego i zachodzi konieczność jego wykonania "na już". W takich sytuacjach oczywiście mamy rozwiązania autorskie które pozwalają na wykonanie projektu w krótszym czasie. Wszelkie moduły sklepu internetowego niezbędne do jego uruchomienia, są programowane z tych gotowych rozwiązań. To tak zwany składak który wyjdzie nieco taniej, jednak pozwoli na uruchomienie sklepu wcale nie gorszego od innych. Jeśli planujemy wprowadzić opcję wysyłki czy płatności on-line, czyli konieczność sklepu internetowego w dzisiejszych czasach, zaoszczędzimy mnóstwo czasu w przypadku programowania modułami gotowymi których używają już inne sklepy. Wszystko to gwarantuje że czas realizacji sklepu skróci się diametralnie. W takich przypadkach wspomniany czas realizacji sklepu może być skrócony nawet do kilku dni, pomimo używania niemalże dedykowanego systemu. Nadal jednak zwracamy uwagę że pomimo możliwości przyspieszenia pewnych procesów, czas realizacji sklepu nie powinien być wyznacznikiem wyboru wykonawcy!
Sklepy internetowe to coraz popularniejszy sposób na prowadzenie działalności gospodarczej. Nic w tym dziwnego, ponieważ otwierając taki sklep możemy dotrzeć do klientów z całej Polski i nawet zagranicy. Zakładanie sklepu internetowego jest proste i szybkie, a dodatkowo można tego dokonać samodzielnie bez większych problemów. Oczywiście nie licząc (tak jak wspomnieliśmy wyżej) na ewentualny rozwój projektu.
Warto jednak przed rozpoczęciem swojej działalności gospodarczej online poznać podstawy marketingu online oraz sprzedaży w Internecie, by móc efektywnie promować swoją stronę oraz sprzedawać produkty czy usługi. Otwierając sklep internetowy musimy także pamiętać o tym, że będziemy musieli poświęcać dużo czasu na jego prowadzenie i utrzymanie. O ile samo utrzymanie sklepu poprzez niezbędne opłaty to niewielki koszt roczny na poziomie kilkuset złotych o tyle prowadzenie marketingu, kupno reklam czy artykułów sponsorowanych, wymaga zdecydowanie większego nakładu finansowego. Będzie to wymagało od nas regularnego aktualizowania strony, dodawania nowych produktów czy usług oraz promowania ich w Internecie.
Zanim zlecisz stworzenie sklepu internetowego
Szukając specjalistów od stron, można natrafić na osoby, które mają ogromną wiedzę teoretyczną, jednak jak wiadomo, teoria od praktyki bardzo często odbiega i to znacząco. Zlecając budowę strony internetowej dla swojej firmy, warto wziąć pod uwagę wykonawcę, który oferuje także pozycjonowanie stron (niekoniecznie duża agencja SEO) lub przynajmniej ma minimum wiedzy z tego zakresu. Podczas wybierania specjalistów od stron, warto wziąć pod uwagę kilka innych czynników, o których przeczytacie w poniższych artykułach. Zanim zatem dokonacie wyboru, weźcie pod uwagę kilka praktycznych wskazówek:
Szukasz profesjonalnego wykonawcy sklepu internetowego? Potrzebujesz firmy która wesprze rozwój Twojego projektu e-commerce? Zapraszamy do formularza kontaktowego w celu wykonania wyceny ewentualnych prac:
Mateusz Ratajczak